İsrail heyeti Sudan’ı ziyaret etmeye hazırlanıyor

İsrail, Hartum yönetimi ile ilişkileri normalleştirme sürecini pekiştirmek için pazar günü Sudan’a bir heyet göndermeye hazırlanıyor. İsrailli bir kaynak, söz konusu ziyaretin ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen ay İsrail-Sudan ilişkilerinin normalleşmesi anlaşmasını imzalamasından sonra gerçekleşecek ilk temas olacağını doğruladı.

Kaynak, heyetin alanında uzman kişilerden oluştuğunu ve herhangi bir siyasi amaç taşınmadığını belirttiği açıklamasında, “üye sayısının geçen eylül ayında BAE’yi ziyaret eden heyetten daha az olacağı” bilgisini verdi.

İsrail heyetinin Milli Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkilileri de içermesi bekleniyor.

Sudan’ın “Bag News” internet sitesi bunun teknik bir heyet olduğu ve pazar günü Sudan’a varmasının beklendiğini aktardı. İsrail hükümeti ise ziyareti henüz resmi olarak duyurmadı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki ülke arasındaki ilişkilerin başlatıldığını duyurduktan kısa bir süre sonra bir heyetin yakında Hartum’a gideceğini söylemişti.  Netanyahu, “Yakında, Sudan ve İsrail heyetleri, tarım, ticaret ve vatandaşlarımız için önemli birçok alanda iş birliğini görüşmek üzere bir araya gelecekler” ifadelerini kullanmıştı.

Sudan’ın hava sahası bugün İsrail’e açık durumda. Bu da İsrail, Afrika ve Güney Amerika arasında doğrudan ve daha kısa uçuşların yapılmasına imkan tanıyor.

İsrail, Sudan’dan hava sahasını kullanmasına izin vermesini istedi. Üst düzey bir Sudanlı yetkili daha önce Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, İsrail’in Hartum yetkililerinden iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştiğinin duyurulmasının ardından hava sahasını düzenli olarak kullanmasına izin vermesini istediğini doğruladı. İsrail medyası cuma günü Hartum ve Tel Aviv’in aralarındaki düşmanlığı sona erdirmek için anlaşmaya vardıktan sonra İsrail’in ilk kez Sudan hava sahasından Uganda’nın başkenti Kampala ve Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’e uçacağını bildirdi.

Yediot Aharonot gazetesi, El-Al şirketine ait bir İsrail ticari uçağın Sudan hava sahasını geçerek Ben Gurion Havaalanı’ndan Uganda’nın Entebbe kentine, İsrail’de modern tarım yöntemleri konusunda eğitim vermeleri için 153 Ugandalı  heyeti taşımak için uçtuğunu bildirdi.

Beyaz Saray, 23 Ekim’de Başkan Donald Trump’ın Sudan’ı terörizme destek veren ülkelerin yer aldığı listeden çıkaran bir kararname imzaladığını ve Hartum ile Tel Aviv’in – ABD arabuluculuğuyla – aralarındaki ilişkileri normalleştirmek için anlaştıklarını duyurdu.

Bu konuda yapılan ABD-Sudan-İsrail ortak açıklamasında Sudan ve İsrail arasındaki normalleşme anlaşması tarihi olarak nitelendirilmiş ve “dört liderin cesur yaklaşımının bir kanıtı olarak değerlendirilmişti. Açıklamada kastedilen dört liderin ABD Başkanı Donald Trump, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olduğu biliniyor.

İsrail ile Sudan arasındaki anlaşmanın başta diplomatik olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini sağlayacağı belirtiliyor.

Şarkul Avsat