Sudan kuvvetleri Etiyopya sınırına konuşlandı

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, federal hükümet ile Tigray Bölgesi güçleri arasındaki silahlı çatışmanın arka planı doğrultusunda, Etiyopya’daki iç gelişmelere ilişkin bilgi aldı. Bölgedeki çatışmalardan kaçan çok sayıda Etiyopyalı, Sudan topraklarına geçiş yaptı. Sudanlı yetkililer, ülke topraklarına olası bir silahlı unsur akınına karşı kuvvetlerini Etiyopya sınırına konuşlandırdı.

Etiyopya Başbakanı’nın Temsilcisi ve Özel Güvenlik Danışmanı Kadu Andar Kacu 10 Kasım’da Hartum’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Kacu, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve Başbakan Abdullah Hamduk ile bir araya geldi.

Egemenlik Konseyi’nin açıklamasında, Burhan’ın Etiyopyalı temsilci ile görüştüğü ve Sudan hükümeti ve halkının tanık olduğu mevcut koşullarla mücadelesi çerçevesinde Etiyopya’ya destek verdiği belirtildi.

Diğer yandan Hamduk, Sudan’ın Etiyopya’nın güvenliği ve istikrarı konusundaki kararlılığı kapsamında Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile temaslarını sürdürdüğünü ve ülkesinin Etiyopya’da yaşananları yakından takip ettiğini vurguladı. Etiyopyalı mevkidaşından Tigray Bölgesi’ndeki gelişmelerle ilgili mesaj alan Hamduk, Etiyopyalı kardeşlerin mevcut krizi aşma yeteneklerine güven duyduğunu dile getirdi.

Etiyopya Temsilcisi de Sudanlı yetkililere, Tigray Bölgesi’ndeki iç durum hakkında açıklama yaparak Etiyopya hükümetinin durumu en kısa sürede ele alabileceğini bildirdi

Egemenlik Konseyi üyesi Muhammed el-Fekki Süleyman, ordunun ülke topraklarına olası bir silahlı unsur akını beklentisiyle kuvvetlerini Etiyopya sınırına konuşlandırdığını açıkladı. Süleyman, hükümetin Etiyopyalı mülteci akışına ilişkin tüm düzenlemeleri yaptığını ve düne kadar Sudan topraklarına geçen Etiyopyalıların sayılarının oldukça az olduğunu ifade ettiği açıklamasında Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Sudan’ın doğu vilayetlerini ziyaret ettiğini, eski kampları denetlediğini ve gerektiğinde kampların açılması için düzenlemeler yaptığını kaydetti.

Diğer yandan yerel kaynaklar, Kassala ve el-Gadarif vilayetleri arasında yer alan ‘Hamdayat’ üçgeninin birkaç gündür Tigray’dan kaçan vatandaşların akınına tanık olduğunu aktardılar. Söz konusu vatandaşların yüzlerce kişi olarak tahmin edildiğini belirten kaynaklar, iki vilayetin sakinlerinin de Etiyopya’nın en kalabalık bölgesi olan Tigray’dan kaçan mülteci sayısının artmasıyla derin bir endişe duyduğunu ifade ettiler. Görgü tanıklarının Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre sivil çatışmalardan kaçanların çoğu, Etiyopya’nın Tigray Bölgesi’ne sınır olan Kassala ve el-Gadarif vilayetlerinde yoğunlaştı. Bu çerçevede geçen pazartesi günü Sudan Güvenlik ve Savunma Konseyi, tüm taraflara bilgelikle davranma, barışçıl bir çözüm ortaya koyma ve sakin olma çağrısı yaparak Etiyopya’daki çatışmalarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Sudan Savunma Bakanı Yasin İbrahim Yasin de ülkesinin müzakereler yoluyla tarafları uzlaşıya davet etmeyi sürdüreceğini belirterek uluslararası toplumu bölge yetkililerini bölgenin istikrarına yönelik görevlerini yerine getirmeye ve Etiyopya’da barış fırsatlarını güçlendirmeye çağırdı.

Şarku’l Avsat