Filistinli Tutsaklar Kulübü’nün habere eklediği fotoğraf (Twitter)

İsrail hapishanesinde koronavirüs Filistinliler arasında yayılıyor

Filistinli Tutsaklar Kulübü dün (Çarşamba) bir İsrail hapishanesinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan tutsak sayısının 100’e ulaştığını duyurdu.

Kulüp tarafından yapılan açıklamada “Virüsün yayılmaya devam etmesi ile büyük bir tehlike ile yüz yüze olan 360 tutsağın bulunduğu İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nde yeni vakaların tespit edilmesi ile vaka sayıları yükseldi. Tutsaklar arasında (özellikle de hasta olanlar arasında) ciddi bir endişe hali hakim” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Virüs Cezaevinde iki kısımda ciddi bir şekilde yayıldı. Bunlardan biri, Cezaevi İdaresi tarafından karantina bölgesi olarak isimlendirilen ve vaka sayısının 87 kişi olduğu 3. Kısım diğeri ise dün 11 yeni vakanın kaydedildiğini 1. Kısım. Bunların yanı sıra 4. Kısım’da da dün 2 yeni vaka tespit edildi.”

İsrail Cezaevleri İdaresi (ŞABAS-IPS) tarafından, Filistinli tutsaklar arasında kaydedilen yeni vakalara dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Filistinli Tutsaklar Kulübü yaptığı açıklamada Gilboa Cezaevi’nde koronavirüs semptomları taşıyan tutsaklara işgalci cezaevi idaresinin test yaptırmayı geciktirdiği ve bu yüzden salgının hızla yayıldığı belirtildi. Salgının yayılmasında cezaevi idaresini sorumlu tutan  Kulüp başta Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm insan hakları kurumlarına, hastaların ve özellikle de yaşlıların serbest bırakılması için işgalci güçlere baskı yapılması, gözaltıların durdurulması ve tutsakların sağlıklarının kontrol edilmesi için tarafsız bir sağlık komitesinin kurulmasına yönelik çağrısını yineledi.

Şarkul Avsat