Libya’da 18 ay içerisinde seçimlerin yapılması için uzlaşma sağlandı

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Genel Sekreter Vekili Stephanie Williams dün yaptığı açıklamada Libya’nın geleceği ile ilgili Tunus’ta devam etmekte olan siyasi görüşmelerde 18 ay içerisinde seçimlerin yapılması konusunda uzlaşma sağlanarak ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Reuters haber ajansına göre Williams, Tunus’ta düzenlenen basın toplantısında, katılımcıların Libya kurumlarını tek bir çatı altında toplamak için atılması gereken adımları netleştiren bir yol haritası üzerinde uzlaşma sağladıklarını sözlerine ekledi.

Williams salı günü yaptığı açıklamada muhalif avukat Hanan el-Barasi’nin Libya’nın doğusunda kalan Bingazi şehrinde “iğrenç bir şekilde öldürülmesinin” Libya’nın her yerinde bir hesap verebilirlik krizi yaşandığının göstergesi olduğunu belirtti.

Libyalıların birçoğu önemli kurumların siyasi, bölgesel ve fikri bölünmeler ile dış güçlerden ülkeye akıtılan silahlar yüzünden parçalanan rakip grupların kontrolü altına girmesiyle birlikte ülkelerinde yıllardır süren kaos ve savaştan sonra barış getirme çabalarına şüpheyle yaklaşıyor.

Pazartesi günü başlayan Tunus görüşmeleri, çatışan başlıca tarafların -batıda uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve doğuda Mareşal Halife Hafter’in liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO)- geçtiğimiz ay ateşkes kararı almasının ardından geldi.

Şarkul Avsat