(GCCNews)

Hollanda, Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ne saldırıyı soruşturuyor

Hollanda polisi, Lahey’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ne dün yapılan ve herhangi bir can kaybına yol açmayan silahlı saldırıya ilişkin soruşturmalarına devam ediyor.

Polis, görgü tanıklarının ifadesine başvururken, Büyükelçilik çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı ve adli deliller toplandı.

Suudi Arabistan’ın Hollanda Büyükelçiliği, elçilik binasının “Perşembe sabahı korkakça bir saldırıya maruz kaldığını, Büyükelçiliğin güvenlik görevlilerinin, olay meydana gelir gelmez Hollandalı güvenlik makamlarına olay hakkında bilgi verdiğini ve olay yerinin derhal kordon altında alındığını” belirtti. Yapılan açıklamada ayrıca, “Büyükelçiliğe giden yolların kapatılarak güvenlik önlemleri artırıldığını, olay mahallindeki adli kanıtların toplandığını ve elçilik çalışanlarından herhangi birinin saldırı sırasında yaralanmadığını” bildirdi.

Büyükelçilik, Suudi hükümetinin bu çirkin saldırıyı kınadığını ifade ederken, olayın ilk anından itibaren verdikleri hızlı yanıt sebebiyle Hollanda makamlarına teşekkür etti ve saldırıyla ilgili detayların ortaya çıkarılması, sonuçların bildirilmesi ve saldırının arkasındaki kişilerin adalete teslim edilmesini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi. Büyükelçilik ayrıca, Hollanda’da bulunan Suudi vatandaşlara ihtiyati tedbir düzeyini artırmaları ve yardıma ihtiyaç duymaları halinde elçiliğe müracaat etmekten çekinmemeleri çağrısında bulundu.

Öte yandan, Hollanda polisi dün (Perşembe) yerel saat ile sabah saat 05.00’da Lahey’deki Suudi Arabistan Büyükelçilik binasına silahlı saldırı gerçekleştirildiğini ve saldırıda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını içeren bir çağrı aldıklarını ve olayla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreterliği saldırıyı kınadı ve olayla ilgili detayların ortaya çıkarılması, saldırganların takip edilmesi, tutuklanarak adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ülkesinin Lahey’deki Suudi Arabistan Büyükelçiliği binasına yönelik silahlı saldırıyı kınadığını açıklarken, bakanlık dün yaptığı açıklamada, bu “korkakça” saldırının detaylarını takip ettiklerini ve Hollandalı yetkililerin olayın faillerini ortaya çıkarmaları için aldığı önlemlere güvendiklerini belirtti. Bakanlık, Suudi Arabistan’ın ve vatandaşlarının güvenliğini korumak için aldığı önlemlerde Suudi Arabistan ile birlikte dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı.

Arap Parlamentosu Başkanı Adil el-Asusi saldırı olayını kınadı. Asusi, dünkü açıklamasında, olayla ilgili detayların ortaya çıkarılması, saldırganların kovuşturulması ve adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu. Arap Parlamentosu’nun Suudi Arabistan Krallığı’nın ve vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için aldığı tüm önlemlerde Krallığa ile tam bir dayanışma tavrı içerisinde olduğunu vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, saldırıyı kınayan açıklamasında, “BAE’nin bu suç eylemini şiddetle kınadığını, güvenliği ve istikrarı bozmayı amaçlayan, dini ve insani değer ve ilkelerle çatışan her türlü şiddetli kesin bir şekilde reddettiğini” vurguladı.

Öte yandan, Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Dayfullah el-Fayiz, ülkesinin “masumları hedef alan bu korkakça saldırıyı kınadığını” vurguladı. Fayiz ayrıca, “Ürdün’ün, Suudi Arabistan Krallığı’nın yanında olduğunu, ülkenin ve kurumlarının güvenliğine karşı gelinde her türlü tehdidin karşısında durduğunu” ifade etti. Büyükelçi Fayiz yaptığı açıklamada, Hollandalı yetkililerin olayın detaylarını ortaya çıkaracağına, saldırganları kovuşturup onların adalete teslim etme yeteneğine olan güveninin tam olduğunu belirtti.

Şarkul Avsat