Joe Biden, Usame bin Ladin operasyonuna neden karşı çıktı?

ABD eski Başkanı Barack Obama’ya göre, 2011’de yardımcısı olan Joe Biden, El Kaide’nin kurucusu ve lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’da öldürülmesine ilişkin operasyonun yapılmaması ve bu kararın bekletilmesi yönünde tavsiyede bulundu.

The Guardian gazetesine göre Obama, 17 Kasım’da piyasaya çıkacak olan ‘Vaadedilmiş Toprak’ isimli anılarını kaleme aldığı kitabında Biden’ın, o zamanki Savunma Bakanı Robert Gates gibi operasyonun başarısız olması halinde ortaya çıkabilecek sonuçlar hakkında endişeli olduğunu belirtti.

Söz konusu kitaba göre Biden, Obama’ya istihbarat servisleri Bin Ladin’in nerede olduğundan daha emin olana kadar herhangi bir operasyon kararının ertelenmesini tavsiye etti ancak operasyona devam etme kararını da destekledi.

Obama, Biden’ın Nisan 1980’de İran’da tutulan ABD’li rehineleri kurtarmaya yönelik başarısız ‘Desert One Operasyonu’nun tekrar etmesinden endişe ettiğini vurguladı.

Hatırlamak gerekirse, operasyonu gerçekleştirecek 8 komandoyu taşıyan helikopterin kaza geçirmesi sonucu askerler ölmüş, bu da eski Başkan Jimmy Carter’ın yeniden seçilme umutlarına zarar vermişti.

Obama, CIA Başkanı Leon Panetta, İç Güvenlik Danışmanı John Brennan ve Genelkurmay Başkanı Mike Mullen’in operasyonu desteklediğini bildirdi.

Hatta Brennan, Obama’nın bu konudaki kararını ‘herhangi bir başkan için en iyi kararlardan’ biri olarak nitelendirdi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da operasyonun başarısızlığından çok başarısını savundu.

Obama operasyon kararı alınan o anları kitabında şu ifadelerle anlattı;

“Operasyon kapsamında helikopterler havalanırken, Joe omzuma elini koydu ve sıktı. ‘Tebrikler patron’ dedi.”

Şarkul Avsat