Rusya İdlib’e yine saldırdı

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib’in yakınlarına karadan karaya füze düştüğü yönünde haberler dolaşırken, Rus uçakları dün yine Cebel Zaviye’ye bağlı bölgeleri bombaladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) yaptığı açıklamada, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolündeki İdlib kentine uzun menzilli karadan karaya füzenin düşmesi sonucu şiddetli bir patlamanın meydana geldiğini bildirdi. Gözlemevi’ne göre, rejim ve Rus güçleri tarafından atıldığı tahmin edilen füze İdlib’in batısında İdlib Cezaevi yakınlarına düştü. Saldırı sonrasında bölgeye ambulansların sevk edildiği belirtildi. Gözlemevi ayrıca Rus savaş uçaklarının İdlib’in güney kırsalındaki Cebel Zaviye’ye bağlı El-Bare ve Ahsam bölgelerine hava saldırısı gerçekleştirdiğini ve bununla eşzamanlı olarak rejim güçlerinin Cebel Zaviye’nin doğusundaki kasaba ve köylerden Deyr Sünbül, Beyneyn ve Serca’ya karadan yoğun bir füze saldırısı düzenlediğini aktardı.

Bu saldırıyla birlikte, Rus savaş uçakları bir hafta içinde Cebel Zaviye’yi üçüncü kez hedef alıyor. Gözlemevi, Rus uçaklarının Beyneyn ve Şennan köylerini en az iki kez bombaladığını belirterek, Rus savaş uçaklarının 7 Kasım’da Serca, Şenna, Ferkiya, Beyneyn ve Ahsam’a yaklaşık 15 hava saldırısı düzenlediğini kaydetti.

Muhaliflerin yayın organı Dorar Eş-Şamiye, dün yayınladığı bir haberde, “Suriye devrim grupları dün gece Esed güçlerinin İdlib’in güney cephelerine sızma girişimini engelledi ve saldırganları bir süre kuşattı. Çoğu öldürüldü ve yaralandı” ifadeleri kullanıldı.

HTŞ’ye bağlı İba ağının aktardığına göre, Fethu’l Mubin operasyon odası, rejim güçlerinin İdlib’in güneyindeki Cebel Zaviye’ye bağlı El-Futeyra kasabasına sızma girişimini boşa çıkardı. İba, muhalif grupların, sızan rejim unsurlarını kuşattığını ve çekilmeden önce onlardan birkaç kişinin öldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

Dorar Eş-Şamiye’nin haberine göre, bu gelişmeler, Esed güçlerinin Futeyra’da kuşatılan unsurlarının üzerindeki baskıyı hafifletmek için ağır top mermileriyle Cebel Zaviye’nin güney cephelerini bombalamasıyla eşzamanlı gerçekleşti. Haberde muhalif gruplar, rejimin saldırısı sonrasında Cebel Zaviye’ye bağlı bölgeleri bombalayan rejime ait topçu mevzilerini hedef aldığı ifade edildi.

Esed güçleri geçtiğimiz günlerde El-Asi Nehri’ni geçerek Hama’nın batısındaki Harba En-Nakus köyüne sızma girişimi sırasında ağır zayiatlar verdi.

Şarkul Avsat