Suudi Arabistan’dan Fas’a ‘Kerkerat’ desteği

Suudi Arabistan, Fas Kralı 6. Muhammed’in ülkesini Moritanya’ya bağlayan Kerkerat sınır bölgesine yönelik yasadışı geçişlere son verme kararını desteklediğini, Fas ile dayanışma içerisinde bulunduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, 21 Ekim’den bu yana bölgede kaydedilen “provokasyonları, ümitsiz ve kabul edilemez uygulamaları” kınadığını dile getirdi. Bakanlık, tüm bunların imzalanan anlaşmaların açık bir ihlali olduğu, bölgenin güvenliği ve istikrarına gerçek bir tehdit teşkil ettiğini de vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Fas ve Moritanya arasındaki bu hayati geçiş noktasında güveliği tehdit eden her türlü uygulamayı kınadığını ifade ederek, ilgili uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak sükuneti sağlama çağrısında bulundu.

Bölgedeki “ticari ve sivil trafik özgürlüğünün yeniden tesisi için” dün Moritanya sınırındaki çöl bölgesinde yer alan Kerkerat tampon bölgesinde askeri operasyon başlattığını duyuran Fas, Polisario Cephesi’nin yürüttüğü provokasyonları kınadı.

Şarku’l Avsat