(Arşiv)

İsrail Gazze’den fırlatılan roketlere misilleme olarak Hamas’ı hedef aldı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nden dün gece atılan iki rokete misilleme olarak bu sabah Gazze’deki Hamas’a ait bazı noktaların vurulduğunu açıkladı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi’nden gece atılan roketlere karşılık orduya ait helikopter ve tanklarla Hamas’a ait bazı noktalar hedef alındı” denildi.

Gazze’deki güvenlik kaynakları ise İsrail’in gece saatlerinde Han Yunus, Refah ve Beyt Hanun gibi bölgelerde hava saldırısı düzenlediğini bildirdi ancak herhangi bir yaralanma bilgisi vermedi.

Gazze Şeridi’nden henüz kimse tarafından kabul edilmeyen roket saldırısı, İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin komutanlarından Beha Ebu’l Ata’nın İsrail tarafından Gazze Şeridi’nde öldürülmesinin birinci yıldönümünden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Ebu’l-Ata ve eşi 12 Kasım 2019’da İsrail ordusu ve İç Güvenlik Teşkilatı’nın (Şin Bet) evlerine düzenlediği baskında öldürülmüştü. Buna misilleme olarak İsrail’e yaklaşık 200 roket atılmıştı.

İslami Cihad Hareketi, geçtiğimiz Perşembe günü Ebu’l Atta’yı anmak için Gazze’nin merkezinde bir askeri geçit töreni düzenledi.

Anma töreninde üst düzey bir hareket yetkilisi, “Kudüs Seriyyeleri, Ebu’ Atta suikastına verilecek yanıtın yerini ve zamanını belirleyecek” dedi.

Diğer yandan, İsrail ordusu Ebu’l Atta’nın öldürülmesinin birinci yıldönümü nedeniyle son günlerde Gazze Şeridi boyunca alarma geçtiğini belirtti.

Şarkul Avsat