Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed

Etiyopya, Tigray bölgesinde Alamata kasabasının kontrolünü sağladı

Etiyopya Acil Görev Gücü, Etiyopya güçlerinin ülkenin kuzeyindeki Tigray bölgesinde Alamata kasabasını kurtardığını bildirerek, yerel liderleri kasabadan kaçarken şehirdeki 10 bin sivili esir olarak yanlarına almakla suçladı.

Acil Görev Gücü tarafından yapılan açıklamada, “Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) milisleri Alamata’da yenilirken, 10 bin sivili esir alarak kaçtı” denildi.

Tigray’ın başkenti Mekelle’ye 120 kilometre mesafedeki Amhara bölgesi sınırına yakın bir kasaba olan Alamata’da yaşananlar hakkında Tigray liderlerinden bir yorum gelmedi.

Tigray güçleri, geçtiğimiz cumartesi günü komşu Eritre’ye füzeler atarak, her iki tarafta da yüzlerce kişinin ölümüne neden olan, Etiyopya ve Afrika Boynuzu’nun diğer bölgelerini istikrarsızlaştırmakla tehdit eden 13 günlük çatışmayı tırmandırdı.

ABD Dışişleri Bakanlığının Afrika işlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tibor Nagy, Tigray güçlerinin Eritre’ye düzenlediği saldırıları kınadı ve bunu Tigray’daki çatışmayı ‘uluslararasılaştırma çabaları’ olarak nitelendirdi.

TPLF lideri Debretsion Gebremichael, Eritre’yi Etiyopya hükümetinin operasyonunu desteklemek için bölgesine tank ve binlerce asker göndermekle suçladı.

Eritre Dışişleri Bakanı Osman Salih Muhammed ise, ülkesinin çatışmaya taraf olmadığını söyledi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, yerel güçleri Eritre ve Sudan sınırında, yaklaşık beş milyon kişinin yaşadığı kuzey bölgesinde konuşlanmış federal güçlere saldırmakla suçladıktan sonra 4 Kasım’da Tigray bölgesinde askeri operasyon başlattı.

Şarku’l Avsat