(Fotoğraf: Times of Oman)

Umman, 2024 yılında ilk uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor

Umman, uzay yolculuğuna katılma çalışmalarına 2006 yılında başladı

Umman Ulaştırma, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Said bin Hamoud al Mawali, ülkesinin 2024 yılında ilk uydusunu fırlatarak uzay yarışına katılacak olan yeni Arap ülkesi olmayı planladığını söyledi.

Umman’ın günlük gazetesi Times of Oman’a yaptığı açıklamasında al Mawali şu ifadeleri kullandı: “Bu konu için özel sektörün rolünü ele almalı ve 2024 yılında uzaya ilk uyduyu fırlatacak bir şirket kurmalıyız. Burada ulusal uzay programımız, ileri teknoloji ve yapay zekâ konularında önemli avantajlar söz konusu.”

Bakan, Umman’ın dünyanın uzay yolculuğu yapan ülkelerine katılma planlarının 2006 yılında başlamasına rağmen, ülkesinin gelecek yıl uzay programını resmi olarak ilan edeceğini belirtti.

Al Mawali, uzay araştırmaları konusunda özel sektörle ortak olmanın yanı sıra, hükümetin özel sektörü ülkenin altyapı projelerine daha fazla dahil etmek için çalıştığını söyledi.

Al Mawali açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Ülkede yaklaşık 40 bin km asfalt yolumuz var. Hükümet altyapı için çok para harcadı ve bu tamamlanan projeleri içeren bir sonraki aşama, bu projelerin ekonomiye katkılarının nasıl geliştirilebileceğine bakacak, böylece ülkenin GSYH’sına katkıları artmaya devam edecekler. ”

Arab News