ABD’deki vaka artışı ‘stok yapma’ krizini yeniden canlandırdı

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki önemli artış, vatandaşların bazı ürünlerin bulunamayacağı yönünde panikle alışveriş yaptıkları ‘stok yapma’ krizinin yeniden canlanmasına neden oldu.

AP’ye göre Walmart süpermarket zinciri, bazı şubelerinde temizlik malzemesi talebine ayak uydurmakta zorlandıklarını bildirdi.

Süpermarket zincirleri Kroger ve Publix, son zamanlarda artan talep nedeniyle her müşterinin  satın alacağı tuvalet kağıdı ve kağıt havlu miktarını sınırladı.

Amazon’daki dezenfektan mendil ve kağıt havluların çoğu ise tükendi.

Benzer sahneler, salgının ilk ortaya çıktığı ve insanların evlerine kapandığı Mart ayında yaşanmıştı.

Tüketici Markaları Derneği’nin Başkanı Geoff Freeman, artık karantinaların bölgesel bazda ele alınması ve daha hazırlıklı olunması nedeniyle bu süreçte işlerin bu kadar kötü olmasını beklemediğini söyledi.

Pazar araştırma şirketi IRI’ye göre, ABD’de kağıt havlu ve tuvalet kağıdı bulunan rafların yüzde 21’si, temizlik malzemelerinin ise yüzde 16’sı en az bir aydır boş.

Colorado sakinlerinden Kelly Anderson, bölgedeki yüz yüze eğitimin iptal edilmesi ve iki çocuğunun sürekli evde olması nedeniyle şimdi daha fazla malzemeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, artık aynı gün teslimat yerine iki gün kadar beklemesi gerektiğini dile getirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD’de şu ana tespit edilen vaka sayısı 11 milyon 697’ye, can kaybı ise 254 bin 291’e yükseldi.

Şarkul Avsat