UMH güçleri, Sirte çevresinden çekilmesi LUO’ya bağlı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakında Libya’nın başkenti Trablus’u ziyaret etmesi beklenirken Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı silahlı güçler, Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) çekilmeden Sirte şehri çevresindeki mevzilerinden çekilmeyeceklerini açıkladı.

UMH’ye bağlı Sirte-Cufra Operasyon Odası Sözcüsü dün televizyonda yaptığı açıklamada, ‘paralı askerlerin geri çekilmesi, yerleştirdikleri mayınların sökülmesi ve LUO’ya atıfta bulunarak saldırgan güçlerin geldikleri yere geri dönmesi’ gibi UMH’ye bağlı silahlı güçlerin şartları yerine getirilene kadar bulundukları mevzilerden çekilmeyeceklerini kaydetti.

Ortak Askeri Komite’deki UMH heyetinin bir üyesi olan Tuğgeneral Muhtar en-Nakkasa ise, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ortak Askeri Komite’nin bir sonraki toplantısının yeri ve saatinin henüz belirlenmediğini duyurdu. Ancak Tuğgeneral Nakkasa, komitenin iki hafta içinde bir araya gelme olasılığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerler ve Sudan’dan getirilen Cancavid milislerinin Sirte şehrindeki varlığı devam ederken Tuğgeneral Nakkasa,  çatışan tarafların Ortak Askeri Komite heyetlerinin şu anda ateşkesin uygulanmasını sağlamak için eksen komutanlarıyla istişarelerde bulunduklarına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya ziyareti ertelendi mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, göreve gelişinden bu yana ilk kez gerçekleştirmesi beklenen Libya ziyaretiyle ilgili belirsizlik sürerken, eğer Erdoğan Libya’ya gelirse UMH’nin 2015 yılı sonlarında kurulmasından bu yana ilk kez böyle bir ziyaret gerçekleşecek. Bu arada UMH’ye yakın kaynaklar, ziyaretin açıklanmayan nedenlerle ertelendiğini söylediler.

Diğer yandan dün ülkenin batısında bulunan Trablus ve Misrata, UMH’ye bağlı silahlı güçler ile birlikte savaşan Türk askerlerinin mevzilerini özel Türk kuvvetleri eşliğinde denetleyecek olan Erdoğan’ı karşılamaya hazırlık için alarm durumunun yükselttiğinin ve hava sahasının kapattığının duyurulmasının ardından saatler süren bir bekleyiş yaşadı.

UMH hükümeti KKTC’yi tanıyacak mı?

Bu arada yerel basında yer alan haberlere göre UMH Başkanı Fayiz es-Serrac’ın UMH’nin Dışişleri Bakanı Muhammed Siyala ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) ziyaret etmeyi planladığı ortaya çıktı. Serrac’ın ziyarette KKTC ile tam diplomatik ilişkiler kurulduğunu duyurması bekleniyor.

AB’nin Libya Delegasyonu Başkanı Sabadell, Serrac’la görüştü

Bir diğer gelişmede ise Avrupa Birliği’nin (AB) Libya Delegasyonu Başkanı Jose Antonio Sabadell dün, AB’nin Akdeniz’de başlattığı ‘İrini’ operasyonu komutanı Tuğamiral Fabio Agostini ile birlikte Serrac’la görüştüğünü ve AB’nin Libya’ya sınır yardımı sağladığını ve terörle mücadele ettiğini söyledi. Sabadell görüşmenin, Tunus’taki Libya Siyasi Diyalog Forumu ve güvenlik iş birliğine odaklandığını kaydetti.

Serrac ise görüşme ile ilgili açıklamasında her türlü terörle mücadelede iş birliğinin ve Libya güvenlik ve istihbarat birimleriyle koordinasyon mekanizmalarının ele alındığı görüşmede Akdeniz’de Libya’ya uygulanan silah ambargosunun denetlenmesi için AB tarafından Akdeniz’de başlatılan ‘İrini operasyonunun izlenmesinin sınırlandırılması konusunda çekinceler taşıdığını söyledi. Serrac bu izlemeye hava ve karanın da dahil edilmesini isterken AB’nin Libya Delegasyonu, operasyonun havalimanlarını ve hava ihlallerini izlemek için gerekli mekanizmalara ve uydulara sahip olduğunu vurguladı.

Serrac, Pakistan’ın Trablus Büyükelçisi ile görüştü

Serrac dün Trablus’ta görüştüğü Pakistan’ın Trablus Büyükelçisi Sacid İkbal ile iki ülke arasında ticaret faaliyetlerinin geliştirilmesi, Pakistan’da uzmanlaşmış işgücünden yardım alınması, UMH’ye bağlı silahlı güçlere eğitim verilmesi ve yeterlilik alanında iş birliğinin geliştirilmesi’ konusunda anlaştı.

Serrac dün, Birleşmiş Milletler (BM) Libya İnsani Yardım Koordinatörü Yakub El Hillo ile de bir araya geldi. Trablus’taki görüşmede, kaçak göçmenlerin yanı sıra, yerinden edilmiş kişilerin ve Trablus’a yönelik saldırılardan en çok etkilenen kesimlerin desteklenmesi konusu ele alındı.

Bu arada Serrac, Tunus’ta yapılan Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda Libya seçimlerinin önümüzdeki yıl sona ermeden yapılmasıyla ilgili bir uzlaşıya varılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pazartesi akşamı açıklamalarda bulunan Serrac, vatandaşların taleplerini karşılayan bu yaklaşıma tamamen desteklediğini vurgulayarak, Yüksek Seçim Komisyonu’na işini verimli ve profesyonel bir şekilde yapmasını sağlamak için mevcut tüm kaynakları kullanarak bir miktar fon tahsis edildiğini duyurdu. Serrac ayrıca ilan edilen tarihe bağlı kalmanın öneminin altını çizdi.

Öte yandan ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, Libya Siyasi Diyalog Forumu’nda kaydedilen ilerleme ve seçimlerin yapılması ile ilgili varılan uzlaşıyı memnuniyetle karşıladı. Büyükelçilik açıklamasında, bu uzlaşının ‘Libyalıların egemenlik haklarını kullanarak ülkenin yönetimini ve yönünü seçme olanağı sağlayacağı’ belirtildi.

Açıklamada, ‘Libya Siyasi Diyalog Forumu katılımcılarının ülke yönetiminin nasıl iyileştirileceği ve söz konusu seçimlerden önce nasıl hizmet sağlanacağı konusunda fikir birliği arayışındaki samimi ve sürdürülebilir çabalarına’ övgüde bulunuldu. Açıklamada ayrıca Büyükelçiliğin, ‘Libya’nın egemenliğini yeniden teyit etmek, dış müdahaleyi reddetmek ve demokrasi yoluyla daha parlak bir gelecek inşa etmek’ için barışçıl bir diyalog içinde bir araya gelen tüm Libyalı tarafların yanında olduğu belirtildi.  Bununla birlikte Büyükelçilik, BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL) ve Genel Sekreter Vekili Stephanie Williams’ı Libya Siyasi Diyalog Forumu’na verdikleri yorulmak bilmeyen destekleri için tebrik etti.

UNSMIL tarafından pazartesi akşamı yapılan açıklamada, gelecek hafta yapılması planlanan toplantı için bir tarih belirlenmesinin beklendiği ve toplantının amacının, yeni yürütme otoritesi kriterlerinin belirlenmesine yönelik mekanizmalar üzerinde bir anlaşmaya varılması olduğu belirtildi. Libya Siyasi Diyalog Forumu’ndaki 75 katılımcının ‘ulusal, kapsamlı, demokratik ve gerçek’ seçimlerin yapılmasına yönelik bir yol haritası üzerinde anlaştıklarına işaret edilen açıklamada, katılımcıların, yürütme otoritesinde reform yapılması gerektiği konusunda da anlaştıkları aktarıldı.

Bir başka gelişmede ise Uluslararası Göç Örgütü Ofisi’nin (IOM) Libya temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, başkent Trablus’un kuzeydoğu ve batısındaki kıyıların açıklarında birkaç farklı kurtarma operasyonuyla 400’den fazla kaçak göçmenin kurtarıldığı duyuruldu.

Şarkul Avsat