UNICEF salgının eğitime verdiği zarar nedeniyle ‘kayıp nesil’ uyarısında bulundu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını çocukların eğitimi, beslenmesi ve sağlığına zarar vermeye devam ederken ‘kayıp bir neslin’ ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

UNICEF tarafından hazırlanan yeni raporda, dünyadaki koronavirüs vakalarının yüzde 11’ini çocuk ve gençlerin oluşturduğuna dikkat çekildi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Kovid-19 salgını boyunca çocukların hastalıktan az etkilendiğine dair bir efsane var. Bu gerçeklikten tamamen uzak” dedi.

Temel sağlık hizmetlerindeki aksamalar ve artan yoksulluk oranlarının çocuklar için en büyük tehdidi oluşturduğuna vurgu yapan Fore,”Kriz ne kadar uzun sürerse, çocukların eğitimi, sağlığı, beslenmesi ve refahı üzerindeki etkisi o kadar derin olur. Bütün bir neslin geleceği risk altında” şeklinde konuştu.

Rapor, ankete katılan 140 ülkenin üçte birinde salgın korkusuyla sağlık hizmeti kapsamının azaldığını ortaya koydu.

UNICEF, ayrıca dünya çapında 265 milyon çocuğun okul yemeklerine erişimi olmadığını belirtti.

Rapora göre 5 yaşın altındaki 6 ila 7 milyon çocuk, 2020’de aşırı zayıflık veya yetersiz beslenmeden mustarip olacak.

Bu yüzde 14’lük bir artış, çoğunlukla Sahra altı Afrika ve Güney Asya’da olmak üzere ayda 10 binden fazla çocuk ölümüne neden olabilir.

UNICEF, küresel olarak çok boyutlu yoksulluk içinde yaşayan, eğitim, sağlık, barınma, beslenme, temizlik veya suya erişimi olmayan çocukların sayısının 2020 ortasına kadar 150 milyon daha arttığını tahmin ediyor.

Şarkul Avsat