İskoç kökenli ABD’li yazar Douglas Stuart romanı Shuggie Bain ile dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan İngiliz Booker Ödülü’nü kazandı

Booker Ödülü’nü ilk romanıyla Douglas Stuart kazandı

İskoç kökenli ABD’li yazar Douglas Stuart romanı Shuggie Bain ile dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan İngiliz Booker Ödülü’nü kazandı.

Roman, 1980’lerde İskoçya’nın Glasgow kentinde yoksulluk ve alkolizmle karşı karşıya kalan işçi sınıfından bir aileyi konu ediniyor. 44 yaşındaki yazarın kendisi de New York’ta moda dünyasında çalışmaya gitmeden önce Glasgow’da büyümüştü.

Stuart’ın ilk romanı olan Shuggie Bain, yazarın kendi hayatından yola çıkarak 1980’li yıllarda annesi bağımlı olan bir çocuğun yoksulluk içinde Glasgow kentinde büyümesini anlatıyor.

Kendini, “Farklı bir kariyere sahip olup yazmaya geç başlamış bir işçi sınıfı çocuğu” olarak nitelendiren Stuart, 50 bin sterlinlik ödülü kazanan ikinci İskoçyalı yazar oldu.

Prestijli ödülü kazandığını duyunca “şoke olduğunu” ifade eden Stuart, “Bu kitabın her sayfasında o olmasaydı burada olamazdım düşüncemi açıkça belirttim” diyerek annesine de teşekkür etti.

Stuart 16 yaşındayken annesini aşırı alkol kullanımı nedeniyle kaybetti.

Jürinin Birleşik Krallık’ta yayınlanan 162 roman arasından en iyi 6 romanın yazarlarının finale kaldığı yarışmada Stuart’ın yanı sıra, ABD’li Diane Cook, Avni Doshi ve Brandon Taylor, Zimbabwe’den Tsitsi Dangarembga ve Booker finaline kalan ilk Etiyopyalı yazar Maaza Mengiste yer aldı.

Şarku’l Avsat