Pfizer/BioNTech Kovid-19 aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne başvuruda bulundu

ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile koronavirüse karşı ortaklaşa geliştirdiği aşının acil kullanım onayı için bugün ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında birçok ülke ikinci dalga ile mücadele ederken, ABD’li ilaç devi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ortaklaşa geliştirdiği “BNT162b1” adlı koronavirüs aşısının geçtiğimiz 18 Kasım’da virüsü önlemede yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

İlk önce Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) başvuran Pfizer ve BioNTech, şimdi de ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) acil kullanım onayı için başvuruda bulundu. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, aşının acil kullanım izni için bugün ABD’li sağlık düzenleyicilerine başvuruda bulunduklarını bildirdi. Pfizer’in CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, “ABD’de onay, dünyaya Kovid-19 aşısı sunma yolculuğumuzda kritik bir kilometre taşını temsil ediyor ve artık aşımızın hem etkililiği hem de güvenlik profilinin daha eksiksiz bir resmine sahibiz” dedi.

Şirket yetkilileri, FDA’nın acil kullanım onayını aralık ayı ortasına kadar vermesini bekliyor.

Şarku’l Avsat