Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (Şarku’l Avsat)

Prens Ferhan: Suudi Arabistan G20 liderliğiyle Kovid-19 zorluklarının üstesinden kararlılıkla geldi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, bu yılki G20 liderler zirvesinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının dünyada birçok zorluğa yol açtığı istisnai koşullar altında gerçekleştirileceğine dikkati çekerek, ülkesinin kararlılık ve sebat ederek bunun üstesinden geldiğini dile getirdi.

Prens Faysal, Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Ülkem, G20 dönem başkanlığını üstlendiğinden beri Kral Selman bin Abdulaziz’in direktifleri ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yakın takibi ile doğrudan denetimi altında kapsamlı ve iddialı bir program hazırladı. Program, insanların, özellikle de kadınlar ve gençlerin çalışmasını ve gelişmesini sağlayacak uygun koşulları yaratmak üzere ‘insanları güçlendirmek, gezegeni korumak ve yeni ufuklar oluşturmak’ gibi üç ana eksene odaklandı.”

Suudi Arabistan’ın, insanları ve ekonomiyi salgının etkilerinden korumaya öncelik verdiğini dile getiren Bakan, Riyad’ın salgını ele alma noktasında politik çözümlere ulaşmak için uluslararası ortaklar ve kuruluşlarla birlikte çalıştığını belirterek, “Aynı zamanda uluslararası çabaları harekete geçirmek amacıyla bakanlar düzeyinde ve çeşitli iletişim gruplarında sanal konferanslar ve toplantılar düzenledi” dedi.

Dışişleri Bakanı, “Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 75. oturumunda küresel sağlık tehditleri karşısında küresel çabaları birleştirecek bir karar tasarısı sundu. Suudi Arabistan, dünyada refah ve büyüme elde edilmesi, güvenlik ve istikrarın temellerinin atılması ve halkların güvenliğini sağlamak için uluslararası ortaklarıyla birlikte el ele ilerliyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Şarku’l Avsat