Umman, nüfusunun yüzde 40’ına Kovid-19 aşısı yapmayı hedefliyor

 Önümüzdeki dönemde Umman’daki  camilerin yüzde 30’unun açılmasına izin verilecek

Umman Sağlık Bakanı Ahmed bin Muhammed es-Saidi, Umman nüfusunun yüzde 40’ına yetecek kadar Kovid-19 aşısı tedariki sağladıklarını açıkladı. Dr. Saidi, farklı alanlarda işe geri dönmek isteyen sağlık sektörü emeklileri ile bir araya geldi.

Devlet dairelerinde yer alan yüzde 70’lik işgücüyle ilgili olarak Bakan, devlet kurumlarındaki yüzde 70’lik işgücünün çalışma şekillerine yönelik kararın birim başkanlarına bırakıldığını ve çalışma şartlarından muaf olmayan yüzde 30’unun uzak çalıştığını belirtti.

Camiler yeniden açılıyor

Umman Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı’nda Dr. Muhammed bin Said el Mamari, camilerin yeniden açılmasının ancak her caminin yetkilisinin ihtiyati tedbirleri almaya hazır olduklarını ve bu tedbirleri karşılayabileceklerini ifade eden bir elektronik formu doldurulmasından sonra gerçekleşebilecek bir durum söyledi.

Yetkili, önümüzdeki dönemde Umman’da bulunan camilerin yüzde 30’unun açılmasına izin verileceğini ve bu kararın 900 kişilik 3 bin camiye karşılık geldiğini dile getirdi. Yetkili, ihtiyati tedbirler kapsamındaki sosyal mesafe gibi kuralların küçük camilerde uygulanmasının zor olduğunu belirtti. Dr. Muhammed, hangi camilerin açılacağının yer aldığı listenin yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacağı da söyledi.

60 bin tablet dağıtıldı

Yüksek Kurul, öğrencilerin eğitimlerine sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için kısıtlı ekonomik imkânlara sahip öğrencilere 60 bin tablet dağıtıldığını bildirdi. Yüksek Kurula bağlı teknik ekip, yeni vize verilmesi konusunda Umman Kraliyet Polisi ile düzenli toplantılar ve görüşmelerde bulunuyor.

Gulf News