Kudüs Gücü Komutanı Kaani, Bağdat’ta

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) üst düzey komutanlarının Bağdat’a yaptığı ziyaretler, basında yer alan bilgiler dışında gizli olsa da Şarku’l Avsat’a konuşan güvenilir bir kaynak, DMO Kudüs Gücü Komutanı General İsmail Kaani’nin geçtiğimiz salı gününden bu yana Bağdat’ta olduğunu söyledi. Kaynak, Kaani’nin silahlı gruplarla olan ilişkiler dosyasıyla ve dosyanın ABD seçimleri öncesinde ilan edilen ateşkesle olan bağlantısı ile doğrudan ilgilenen bir grup üst düzey Iraklı yetkiliyle görüştüğünü kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Irak’ta ABD büyükelçiliğini vurmak amacıyla Yeşil Bölge’nin çeşitli bölgelerine çok sayıda füze atıldı.  Büyükelçiliğe ait savunma sisteminin füzeleri havada imha etmesi rağmen Iraklı bir çocuk öldü, birkaç sivil de yaralandı.

İran’a yakın büyük silahlı grupların çoğu, bu olayın sorumlusu olmadıklarını açıkladılar. Hatta ‘Hizbullah Tugayları’ gibi ‘amatörlerin işi’ olarak niteleyerek saldırıları kınadılar. Asaib Ehli’l Hak lideri Kays el-Hazali de füze saldırılarından sorumlu olmadıklarını açıklarken Amerikalılarla yapılan ateşkes anlaşmasının sona erdiğini teyit etti.

Katyuşa füzeleri ile yapılan saldırılara yönelik kınamalar, Yeşil Bölge’ye roket fırlatılmasına itiraz eden Şii blokları da dahil olmak üzere, genellikle parlamentodaki siyasi bloklardan ve hükümetten yapıldı. Ancak, yeni ABD Savunma Bakanı vekilinin ülkesinin Irak ve Afganistan’daki askeri güçlerini geri çekme niyetini açıklamasına rağmen halen Irak’tan çekilme konusunda ciddi adımlar atmamış olması da eleştirildi.

Iraklı kaynaklar, son füzeli saldırılarla yapılan ihlalin ardından ateşkesin devamına ilişkin silahlı gruplarla anlaşmaya varmayı amaçladığı söylenen Kaani’nin ziyaretiyle ilgili olarak İranlı generalin Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile kahvaltıda bir araya geldiğini ve İran hükümetinin Kazımi hükümetine verdiği desteği tazelediğini belirttiler.

Silahlı gruplarla doğrudan ilişkisi olan Şii siyasi blokların liderlerinin aralarında bulunduğu yetkililer Amerikalılarla yaklaşık bir ay önce başlayan ateşkesin, Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki bir bölgede meydana gelen bir ailenin ölümüne neden olan bombalama olayı da dahil olmak üzere bazı ihlallere rağmen devam ettiğini ortak bir şekilde ifade ederken, geçtiğimiz hafta Erbil Havalimanı hedef alan ve Iraklı bir çocuğun ölümüne neden olan füze saldırısı ile ilgili ortak bir söylem oluşmadı.

Öte yandan İran dahil hiçbir tarafın baskısı olmadan ateşkesin grupların inisiyatifine bağlı olarak sürdüğünü düşünenlerin yanı sıra 20 Ocak’ta görevi devredecek olan ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin silahlı grupları bahane ederek İran’a saldırmasına fırsat vermemek için ateşkesin İran baskısı altında düzenlendiğine inananlar da var. Ateşkesi Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert ile Irak Haşdi Şabi Genelkurmay Başkanı Abdulaziz el-Muhammedavi arasında yapılan görüşmeye bağlayanlar da var.

Fetih Koalisyonu’nun önde gelen isimlerinden Gazanfer el-Batih yaptığı açıklamada, “İran’ın arabuluculuğuyla silahlı gruplar ve Amerikalılar arasında yeni bir ateşkes yapıldığının söylemleri doğru değil.  Yeni bir ateşkes yok, ama Irak arenasında yeni bir gerilime girmemek için herkes durumu sakinleştirmeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Kaani’nin Bağdat’a ilan edilmemiş sürpriz bir ziyarette bulunmasıyla ilgili olarak ise Batih, “Ziyaretin amacı, özellikle Washington’ın Amerikan askerlerinin bir kısmının geri çekileceğini açıklamasından sonra ABD’nin Irak’taki askeri varlığını, konunun ciddiyetini, bunun sadece yeni bir taktik olup olmadığı, Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılmadan önce İran’ı veya direniş gruplarını hedef almaya yönelik herhangi bir adımı olup olmadığı ve Irak hükümetinin bu konulardaki tutumunu tartışmaktır” şeklinde konuştu.

Gazanfer el-Batih açıklamalarına şöyle devam etti:

“Kaani, Kasım Süleymani suikastı soruşturmasındaki son gelişmeleri, Irak hükümetinin bu dosyanın ayrıntılarını ortaya çıkarmadaki rolünü ve varsa bu dosyaya karışan herhangi bir Iraklıyı sorumlu tutma konusu ele aldı.”

Bu arada Kaani,3 Ocak’ta General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden bu yana Bağdat’ı ikinci kez ziyaret ediyor.

Ayrıca Iraklı bir yetkilinin açıklamalarına göre Washington, Bağdat’a Irak’ın enerji ihtiyacını güvence altına almak için İran’dan doğalgaz ve elektrik ithal etmesi için yeni bir ek muafiyet tanıdı. İran’ın Irak’a yönelik doğalgaz ve elektrik ithalatı, altyapısı yıllardır zayıflayan ve 40 milyon vatandaşın enerji bağımsızlığını sağlamak için gerekli kapasite veya altyapısal bakıma sahip olmayan Irak’ın enerji tüketiminin yaklaşık üçte birini oluşturuyor.

Şarkul Avsat