Arap Koalisyonu: Husilerin Kızıldeniz’e yerleştirdiği deniz mayınları imha edildi

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Kızıldeniz’in güneyinde Husi milisler tarafından yerleştirilen 5 deniz mayınının imha edildiğini duyurdu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Kızıldeniz’in güneyinde imha edilen deniz mayınlarının İran yapımı olduğunu bildirerek, bölgede şu ana kadar imha edilen mayınların 163’e ulaştığını söyledi.

Sözcü, Husi milislerinin İran desteğiyle yaptıkları eylemlerin Kızıldeniz’in güneyindeki seyrüsefer güvenliğini tehdit ettiğine de vurgu yaptı.

Diğer yandan Sözcü el-Maliki, bu sabah Husilerin Saudi Aramco’nın Cidde’deki petrol ürünleri dağıtım istasyonuna yönelik saldırısı sonucu akaryakıt tankında çıkan yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“İran destekli terörist Husi milisleri bu korkak terör eylemini gerçekleştirerek, sadece Suudi Arabistan’ın ulusal yeteneklerini hedef almadığını aksine küresel ekonominin omurgasını, tedariklerini ve küresel enerji güvenliğini hedeflediğini kanıtladı.”

Sözcü el-Maliki şu ifadelerle devam etti;

“Bu terörist saldırısı Husi milisleri tarafından daha önce üstlenilen Abkayk ve Hureys petrol tesislerini hedef alan terör eylemlerin bir uzantısıdır. Kanıtlar, İran rejiminin, Tahran menşeili seyir füzeleri ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) kullanılarak bu terör saldırılarına karıştığını kanıtlıyor. Sivilleri, sivil nesneleri ve ekonomik tesisleri sistematik ve kasıtlı bir şekilde hedef almak, uluslararası insancıl hukuku ihlal eder ve savaş suçu anlamına gelir. Arap Koalisyonı Müşterek Kuvvetler Komutanlığı sivil nesneleri korumak için gerekli operasyonel önlemleri alıyor.”

Albay el-Maliki, siviller ve sivil nesnelere yönelik bu düşmanca terör eylemlerini planlayan ve gerçekleştiren teröristlerin uluslararası insancıl hukuk ve teamül kurallarına göre sorumlu tutulacağı uyarısında da bulundu.

Şarkul Avsat