Yemen Başbakanı: Marib Husiler için aşılamaz

Başbakan, hükümetin, darbeyi ortadan kaldırma ve İran’ın Yemen projesini bozma konusundaki kararlılığını vurguladı

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Marib şehrinin (Sana’nın doğusu) Husi milisleri için ‘aşılamaz’ olduğunu belirterek, meşru hükümetin darbeyi ortadan kaldırmayı ve ülkedeki İran projesini yenilgiye uğratmayı hedeflediğini vurguladı.

Husilerin Marib’e güney, batı ve kuzeybatıdan sürekli olarak düzenlediği saldırılar çerçevesinde, cephedeki son gelişmelerle ilgili Marib Valisi Sultan el-Arade ile yaptığı görüşmede açıklamalarda bulunan Başbakan Abdulmelik, “Marib, 2014 yılı sonlarında meşru hükümete karşı yapılan darbeden bu yana kendisine boyun eğdiremeyen Husi milisleri için aşılamaz oldu ve öyle de kalmaya devam edecek. Marib’in devletine sadık halkı ve aşiretleri, uyanıklıkları ve Yemen halkının kitleleriyle meşru hükümet ve cumhuriyetçi sistem etrafında buluşmaları sayesinde darbeye ve onun Yemen ve halkının Arap kimliğine karşı ırkçı projesine karşı çıktılar” ifadelerini kullandı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın haberine göre Başbakan Abdulmelik, Vali Arade ile yaptığı görüşmede, ülkesinin, Suudi Arabistan öncülüğündeki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun desteğiyle ‘Yemen topraklarının her karışını özgürleştirmek ve İran projesine son vermek’ için savaştığını söyledi. Abdulmelik, “Hükümet, Yemen halkıyla birlikte bir beka savaşı veriyor. Devlet yeniden kurulana, cumhuriyetçi sistem korunana ve ulusal sabitler sağlanana kadar savaş durmayacak” dedi. Hedeflerinin açık olduğunu ifade eden Yemen Başbakanı, bunun ‘Husi darbesini ortadan kaldırmak, devleti yeniden kurmak ve Yemen’deki İran projesini bozmak’ olduğunu kaydetti.

Yemen ordusunun ‘kararlılığını’ ve İran’ın projesine karşı ‘Arap kardeşleriyle birlikte yürüttükleri beka savaş sırasındaki halk direnişini’ öven Abdulmelik, meşru hükümetin, ülkesi Körfez ve Arap bölgesi için bir mayına ve uluslararası seyrüsefer güvenliğine yönelik bir tehdide dönüşmesini kabul etmeyeceğini vurguladı.

Yeni hükümetin, askeri ve güvenlik birimlerinin yeteneklerini artırmak ve personelinin kendilerine verilen görevleri verimli ve yetkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için kurulur kurulmaz, uygulamaya başlayacağı bir planı olacağını kaydetti.

Yemenli resmi kaynaklar, Başbakan’ın, Marib Valisi’nden ‘Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun desteğiyle darbeci husi milislerine karşı verilen savaşta savaş cephelerindeki son gelişmeler, milli ordunun sahadaki son durumu, halk direnişi ve aşiretlerin verdiği mücadele gibi çeşitli alanlara ilişkin detaylı bilgi aldığını söylediler.

Öte yandan Marib Valisi Arade, Husi milislerinin Marib’deki saldırılarını ‘intihar’ olarak nitelendirdi. Arade, “Yemen ordusu, halk direnişi ve aşiretlerin sıkı mücadelesi sayesinde iyi ve ümit verici haberlerin olduğu Marib güvende kalacak. Ordu, halk direnişi ve aşiretler Yemen’in her karışını kurtarmak için Sana’yı hedefliyor” şeklinde konuştu.

Husiler aylarca, meşru hükümetin önemli bir kalesi olan petrol bölgesi Marib’in kontrolünü ele geçirmek amacıyla arka arkaya çok sayıda saldırı düzenlediler. Yemen ordusu Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun desteğiyle bu saldırılara karşılık verdi. Yemen ordusu, Husilere ağır kayıplar verdirdi.

Şarku’l Avsat