Sudanlı siyasetçi Sadık el-Mehdi (SUNA)

Sudan Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Sudan Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 89 yaşında hayatını kaybetti. Ömer el-Beşir’in 1989’ta gerçekleştirdiği askeri darbeden önceki Sudan Başbakanı olan Mehdi, Birleşmiş Arap Emirlikleri’nde (BAE) koronavirüs tedavisi görüyordu.

Sudan Milli Ümmet Partisi, 26 Kasım günü sabah saatlerinde, el-Mehdi’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde hayatını kaybettiği haberini duyurdu ve cenazenin cuma günü Sudan’a varacağı ve aynı gün içinde defnedileceği açıklandı.

Sudan halkına başsağlığı dilenen açıklamada, Mehdi’nin cenazesinin cuma günü Hartum’a getirileceği ve İmam el-Mehdi Türbesi’ne defnedileceği belirtildi.

Sadık el-Mehdi, 1881-1885 yılları arasında Sudan’daki Mısır ve İngiliz işgaline karşı ayaklanma başlatan İmam Muhammed Ahmed el-Mehdi’nin oğlu ve Milli Ümmet Partisi kurucusu Abdurrahman el-Mehdi’nin torunu.

Sudanlı düşünür ve siyasetçi Sadık el-Mehdi, 1935’te başkent Hartum’un Umdurman kentinde dünyaya geldi. Oxford Üniversitesinde ekonomi alanında yüksek lisans yaptı.

Mehdi 1966-1967 ve 1986-1989 dönemlerinde iki kez başbakanlık yaptı. 30 Haziran 1989 yılında darbe sonucunda görevinden alındı.

Mart ayından bu yana Sudan’da koronavirüs nedeniyle bin 210 kişi hayatını kaybetti ve 16 bin 649 vaka kaydedildi.

Sudan medyası, koronavirüs komplikasyonları nedeniyle zatürreye yakalanan el-Mehdinin sağlığının bozulduğunu duyurmuştu.

Şarku’l Avsat