Koruyucu önlemler herhangi bir koronavirüs vakasının kaydedilmemesine katkıda bulundu (SPA)

Suudi Arabistan’dan 1 milyon umreciye izin

Maşşat, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte: Hac planlanması için aşının onaylanmasını bekliyoruz

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Dr. Abdulfettah Maşşat, izlenen plan ve uygulamalar ile umre ibadetinin yeniden başlatılmasının üçüncü aşamasının başarılı olduğunu, umreci kafilelerin yönetiminde uygulanan kurallar ve protokoller sonucunda şu ana kadar hiçbir umrecinin koronavirüse yakalanmadığını doğruladı.

Maşşat, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, umre ibadetine tekrar izin verilmeye başlanmasından bu yana verilen izin sayısının toplam bir milyonu aştığını söyledi. Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de bulundukları sırasında maske takmayan kişilerin olduğuna dair bazı gözlemlerin bulunduğuna dikkat çekerek, önlemlerin uygulanmasına yönelik direktifleri göz ardı eden kişilerin toplanma ve nakliye merkezlerinden iade edildiklerini açıkladı.

Maşşat, şu anki sezon için hacı sayılarının artırılmasının beklenmesi ile ilgili olarak, bu aşamada sayıların belirlenmesinin özellikle de Bakanlığın önümüzdeki sezon uygulanacak plan ve programlamaların son hacının ayrılmasının ardından başlaması sebebiyle zor olduğunu vurguladı. Bakan Yardımcısı, Sağlık Bakanlığı’nın bazı ülkeler tarafından açıklanan aşının yetkinliğinin doğrulanmasını beklendiğini, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen talimatlara göre, hac ve umre konusunda gerekli uygulamaların tartışılacağını belirtti.

Üçüncü Aşama

Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı, üçünü aşamanın operasyonel sonuçlarının, umre ve ziyaretlerin güvenli geri dönüş planın yanı sıra hükümet ve özel sektör istihdam sisteminin yeterliliğini kanıtladığını söyledi. Otelcilik ve ulaşım sektöründe olumlu etkilerin gözlemlediğini belirten Maşşat, bunu ilgili tüm otoritelerin işbirliğine, Bakanlığın umrecilerin ve ziyaretçilerin tüm yolculukları ve ibadetleri sırasında denetim ve sürekli takip konusundaki kararlılığına ayrıca hizmet kalitesinin güvence altına alınması ve “Umre” uygulaması üzerinden belirlenen zamana göre yolculuğun takip edilmesi ve umrecilerin ve ziyaretçilerin konumlarının ve hareketlerinin güncellendiğinden emin olunmasına yönelik çalışmalara bağladı.

Artış ve durum

Maşşat’ın belirttiğine göre, Hac ve Umre Bakanlığı tüm umre ve ziyaretin tüm aşamalarında sağlık önlemlerinin uygulanması sağlamak için stratejik ve operasyonel bir plan hazırladı. Bakanlık yurtdışından gelen umrecilerin her grupta en az 50 kişi olacak şekilde sayıları artırma ve rehberlik sağlama aşamasında çalıştı. Bir zaman dilimi içerisinde 32 grup karşılandı ve gün 6 parçaya bölündü.

Bakan yardımcısı “Herhangi bir koronavirüs vakasının kaydedilmediğini” söyledi. Maşşat, umrecilerden bir kişinin koronavirüs kapması durumunda, hastanın kontrol altına alınması ve Suudi Arabistan’dan ayrılmadan önce tedavi edilmesi için ihtiyati ve önleyici tedbir standartlarının yerine getirilerek ilgili makamlarla koordinasyon içinde geliştirilen bir dizi uygulama ve operasyon planını uygulanacağını söyledi. Söz konusu önlemler arasında virüse yakalanan veya yakalandığından şüphelenilen umrecilerin karantinaya alınması için konakladıkları otellerin çalışma kapasitesinin yüzde 10’unun bu kişilerin karantinaya alınması için tahsis edilmesi yer alıyor.

İhlaller

Maşşat,  Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de bulundukları sırasında maske takmayan kişilerin olduğuna dair bazı gözlemlerin olduğunu ancak Bakanlık çalışanlarının ve ilgili makamların çalışanlarının yakın takibi ve ziyaretçilerin ve umrecilerin sağlığı için ihtiyati ve koruyucu önlemlerin sürekli bir şekilde uygulandığında emin olunmasına yönelik kararlılıkları sayesinde, önlemlerin uygulanmasına ilişkin direktifleri göz ardı eden kişilerin toplanma ve nakil merkezlerinden iade edildiklerini belirtti. Maşşat, umre ibadetine tekrar izin verilmeye başlanmasından bu yana verilen izin sayısının toplam bir milyonu aştığını bunun mevcut şartlar altında büyük bir sayı olduğuna dikkat çekti.

Hac sayısında artış

Maşşat’ın aktardığına göre, Hac ve Umre Bakanlığı’nın politika ve mekanizmalarına göre operasyon ve uygulama planlarının belirlenmesi, son hacının ayrılması ile başlayacak ve çalışmalar gelecek hac mevsimine kadar devam edecek.  Hac ve Umre Bakanlığı’nın politikasında, yurt içinden ve dışından şirketlerin sunduğu hizmetleri ve “Vizyon 2030” ile uyumlu tüm elektronik sistemlerin ve kadrolarının etkinliğinden emin olunması ve hava, kara ve deniz olarak çeşitli yollardan ülkeye akın eden kalabalıklarla başa çıkma mekanizması ele alınıyor.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşan şartlar, alınan istisnai önlemler, dünya çapında vaka oranları ve bazı ülkelerdeki tehlike seviyesinden kaynaklanarak meydana gelen değişimler sebebiyle şu anda hacı sayılarının belirlenmesi için çok erken. Koronavirüse karşı bir aşının dağıtım tarihini bekleyen Bakanlık, tüm olası zorluklara ve zorlukların ortaya çıkması durumunda nasıl müdahale edileceğine yönelik birden fazla uygulama planı geliştiriyor.

Şarku’l Avsat