Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi

Tunusluların yüzde 12’si koronavirüse yakalandı, 3. dalga kapıda

Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi, Tunus’ta 2 Mart’ta ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının kaydedilmesinden bu yana vatandaşların yüzde 12’sinin virüse yakalandığını açıkladı. Bakan, basın konferansında enfeksiyon oranının yüzde 60 ila 70’e ulaşmadığı sürece sürü bağışıklığının söz konusu olamayacağını sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı doğrulanmış vakaların bir sonucu olarak, Şubat ve Mart aylarında salgının 3. dalgasının gelmesini öngördüğünü belirtti. Tunus’un 24 vilayetinden 19’unda hala normalden daha yüksek sayılar kaydediliyor. Durumun bu şekilde ilerlemesi önlemlerin bu dönemde sürdürülmesini zorunlu bir hale getiriyor. Bu durum, şu anki aşamada düşme eğiliminde olmasına rağmen hala yüksek seviyelerde olan ölüm sayılarını etkiliyor. Ülkenin Aralık ayı sonu veya Ocak ayında salgının zirvesine tanık olması öngörülüyor.

Sağlık Bakanı ülkedeki cuma namazlarının askıya alınması uygulamasının devam edeceğini açıklayarak Afet Komitesi’nin, salgının tekrar yayılmasının önlenmesi için koruyucu bir önlem olarak bu kararı aldığını söyledi.

Tunus’ta 23 Kasım tarihi itibariyle, en az 2 bin 935 ölüm kaydedilirken, virüse yakalandığı doğrulanan kişi sayısı 90 bin 213’e ulaştı.

Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu, son dönemde Sağlık Bakanlığı’na, salgının yayılma oranının düşürülmesi için ülke genelinde karantina uygulaması önerisinde bulundu. Kurul giderek artan ölüm oranı sebebiyle salgının yayılma hızının düşürülmesi için karantina süresini 15 gün olarak belirledi.

Bilim Kurulu üyeleri, hükümet tarafından açıklanan vilayetler arası seyahat yasağı, sokağa çıkma yasağı ve kafelerin erken kapatılması gibi önlemlerin ülkede kaydedilen salgın vakalarının sınırlandırılması için yetersiz olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı bu öneriyi Başbakan’a iletti ancak ülkenin kötüleşen ekonomik durumu sebebiyle öneri reddedildi.

Şarkul Avsat