Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Fransa, Lübnan’a yardım sağlamak için 2 Aralık’ta bir konferansa ev sahipliği yapacak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ofisi tarafından dün yapılan açıklamada Fransa’nın, mali kriz ile karşı karşıya olan Lübnan’a insani yardım sağlanmasını tartışmak üzere 2 Aralık’ta uluslararası ortakların katılımıyla sanal ortamda gerçekleştirilecek bir konferansa ev sahipliği yapacağı bildirildi.

Reuters haber ajansına göre Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği içerisinde düzenlenecek olan konferans, borçlarının ağırlığı altında ezilen Lübnan’ın ekonomisi için yardımlarda bulunulmasını teşvik etmek için mümkün olan en yüksek rakama ulaşmayı hedefliyor.

Macron, 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda şehrin büyük bir kısmının tahrip olmasına ve ülkedeki mali ve siyasi krizin daha da karmaşık hale gelmesine yol açan patlamanın ardından Lübnan’ın çöküşünü önlemek için çabalarını sürdüreceğine dair söz vermişti.

Ancak Lübnan’da istikrarı sağlama ve ekonomide reform yapmak için milyarlarca dolarlık uluslararası yardımları başlatma fırsatı oluşturmayı hedefleyen Fransız girişimi henüz başarılı olamadı.

Kaynaklar, kötüleşen ekonomik durum nedeniyle ve Kovid-19 salgını ışığında Fransa’nın yardım konferansı düzenlemeye devam etmeye karar verdiğini söyledi.

Konferans ile yakından ilgilenen bir kaynak “Uluslararası toplum Lübnan’a yardım etme konusunda çok istekli değil ancak yardımlar doğrudan halka gitmeli” dedi.

Birkaç gün önce yeniden yapılandırma istişarelerinde uzman olan Alvarez & Marsal şirketi görevi tamamlamak için gerekli bilgileri alamadığı için Lübnan Merkez Bankası’nın adli denetiminden çekildiğini duyurdu.

Maliye Bakanı Gazi Vezni tarafından daha önce 20 Kasım’da açıklanan karar, Lübnan için bir gerilemeyi temsil ediyor çünkü inceleme, yabancı bağışçıların ülkenin mali krizin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için öne sürdükleri temel şartlardan biri.

Şarkul Avsat