Etiyopya’nın Tigray operasyonu başarıyla sona erdi

BM yetkilisi: Çatışmalardan kaçanların insani ihtiyaçları yaklaşık 150 milyon dolar değerinde

Etiyopya federal hükümet güçleri, özerk Tigray bölgesi başkenti Mekelle şehrinin geri alındığını, bölge kontrolünün ele geçirildiğini, ayrılıkçı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) kuvvetlerinin şehirden çıkarıldığını, aynı zamanda federal polisin adalete teslim etmek üzere TPLF liderlerini kovuşturduğunu bildirdi. TPLF Lideri Debretsion Gebremichael ise kuvvetlerinin federal güçlerle savaşmayı bırakmayacağını belirtti.

Diğer yandan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), bölgedeki çatışmalardan kaçarak Sudan’a sığınan sivillerin insani ihtiyaçlarını karşılamak için altı ay boyunca yaklaşık 150 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyurdu.

Bölge güçlerinin federal hükümete isyan ederek Addis Ababa hükümetini tanımadığını ilan etmesi ve federal ordunun kuzey üssüne saldırması üzerine, bu ayın başlarında federal ordu ile TPLF güçleri arasında çatışma patlak vermişti.

Şarku’l Avsat’ın Etiyopya resmi haber ajansı ENA’dan aktardığı haberine göre, hükümet güçlerinin bölge halkının da yardımıyla Mekele’yi tamamen kontrol altına aldığını duyuran Başbakan Abiy Ahmed, “Tigray halkı, isyancı grubu desteklemediklerini, isyancıların silahlandırdığı çok az sayıda kişi dışında ülkelerini sevdiklerini kanıtladı. Bu da Mekelle’nin kontrol altına alınmasını kolaylaştırdı” açıklamalarında bulundu.

“Kontrol altında tuttukları şehirleri kasıp kavuran, okullar, kamu ve sağlık tesisleri dahil olmak üzere altyapıyı tahrip eden isyancılar, bu şekilde ülkemizin düşmanı olduklarını kanıtlamış oldu” ifadelerini kullanan Başbakan, isyancı grubun yok ettiklerini yeniden inşa etmek için ellerinden geleni yapacağına söz verdi.

Mekelle’nin kontrol altına alınmasıyla Tigray bölgesindeki askeri operasyonların durdurulduğunu söyleyen Başbakan Ahmed, federal polisin TPLF isyancılarını tutuklayarak mahkemeye çıkarma yönündeki görevini sürdürdüğünü bildirdi.

Bununla birlikte, “Federal kuvvetlerin Mekelle’ye giriş süreci, sivillerin hedef alınmamasını sağlamak için dikkatle yürütüldü. Bölge sakinleri ise Etiyopya Ulusal Savunma Güçlerini destekleyerek işbirliğinde bulundu” dedi.

Üyelerini TPLF güçlerinden kalanların ve silahlı milislerinin düzenleyebileceği ‘olası intihar saldırılarını’ önlemek için hazır olmaya çağıran Etiyopya ordusu, bu konuda alarm durumu ilan etti.

Etiyopya ordusu doğu cephesi operasyon komutanı General Bacha Debele, komutası altındaki güçlerin Tigray’da hukukun egemenliğini uygulama operasyonuna öncülük eden tüm birliklerde yüksek alarm halinde olduğunu söyledi.

Dün basın toplantısında açıklamada bulunan Debele, intihar operasyonlarının çeşitli şehirlerde gerçekleştirilebileceğini öne sürdü. Aynı zamanda, “Mekelle şehrindeki son kalelerini de kaybeden TPLF kuvvetlerinden beklenen bu saldırıları önlemek için ordunun azami alarm durumuna yükseltilmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Etiyopya ordusu, Mekelle şehrinin geri alınmasının, çatışmalardan kaçanları evlerine döndürülmesinin ve bölgedeki hayatın normale dönmesinin ardından, isyancı Tigray liderlerini kovuşturmak için kapsamlı operasyonlar gerçekleştirdi. Bölgeden gelen haberlere göre TPLF Başkanı Debretsion Gebremichael ise kuvvetlerinin federal güçlerle mücadeleye devam etmeye kararlı olduğunu vurguladı. TPLF, daha önceden yaptığı açıklamada, dünya ülkelerini Mekele’ye yönelik saldırıyı kınamaya çağırmıştı.

Diğer yandan, Sudan’ı ziyaret eden BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Etiyopya’daki çatışmanın başlangıcından bu yana Sudan’a gelen Etiyopyalı mültecilerin (günde yaklaşık 600 mülteci) ihtiyaçlarını karşılamak için önümüzdeki altı ay boyunca yaklaşık 150 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koydu.

Hartum’dan katıldığı online basın toplantısında konuşan Grandi, UNHCR’nin Etiyopya makamlarının Tigray bölgesine en kısa sürede insani yardım ulaştırma sözü vereceğini umduğunu söyledi. İnsani yardım sağlamanın henüz mümkün olmadığını dile getiren Grandi, “Bu durumun önümüzdeki birkaç gün içinde düzeleceğini umuyorum” dedi. Nitekim Grandi’nin bu açıklamaları, Etiyopya’nın başkent Mekelle’nin kontrolünü sağladığı, yaklaşık bir ay süren savaşın ardından hayatın normale dönmeye başladığı ilanından saatler sonra geldi.

Mekelle’deki çatışmalardan Sudan’a kaçan mülteci sayısının 34 ila 43 bin arasında değiştiğini bildiren BM, sayılarının yaklaşık 200 bine ulaşacağı düşünülen mültecilerin şehir koşulları istikrar kazanmadan ülkelerine geri dönmesinin beklenmediğini dile getirmişti.