Katar Donanması tarafından durdurulan iki tekne

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, Katar tarafından iki sahil güvenlik teknesinin durdurulmasına dair ayrıntıları açıkladı

 Bahreyn İçişleri Bakanlığı, Bahreyn’e ait iki sahil güvenlik teknesinin geçtiğimiz hafta Katar donanması tarafından silah kullanma tehdidinde bulunularak yasa dışı bir şekilde durdurulduğunu açıkladı.

25 Kasım’da Katar donanmasına ait 3 sahil güvenlik devriyesi, deniz tatbikatına katıldıktan sonra geri dönen iki Bahreyn sahil güvenlik teknesini durdurmuştu.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, söz konusu iki Bahreyn güvenlik teknesinin silah kullanma tehdidiyle durdurulduğu ve Bahreyn Sahil Güvenliği ile olan bağlantılarına bakılmaksızın operasyon odası ile iletişim kurmalarının engellendiği bilgisi yer aldı.

Açıklamaya göre Katar gemilerinde uluslararası normlara göre herhangi bir bayrak bulunmazken, iki Bahreyn teknesinde ülkenin bayrağı ve İçişleri Bakanlığı logosu vardı.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, Katar tarafının gösterdiği düşmanca davranış karşısında Bahreynli kaptanların gösterdiği disiplin, profesyonellik ve itidal düzeyine övgüde bulundu.

Söz konusu olayın uluslararası deniz hukuku ile ilgili sözleşme ve antlaşmalara aykırı olduğuna dikkati çeken Bakanlık, son dönemde bu bölgedeki Bahreyn güvenlik ve balıkçı teknelerine yönelik Katar uygulamalarını kınadığını ifade ederek, 2010-2020 döneminde yaklaşık 650 teknenin durdurulduğunu ve 2 bin 153 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bahreynlilere yönelik hakaret ve tehditlerin reddedildiğini vurgulayan Bakanlık, Bahreyn’in vatanın güvenliği ve istikrarını korumak için uygun gördüğü adımları atacağının altını çizdi.

Şarku’l Avsat