Binyamin Netanyahu

Netanyahu, hükümetini kurtarmak için İslami Hareket milletvekillerinden yardım istedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Knesset’teki İslami Hareket (Birleşik Arap Listesi) milletvekillerinden ‘hükümete olan güveni çekmek, Knesset’i feshetmek ve yeni seçimlere gitmeyi öngören’ yasa tasarısının geçirilmesi konusunda çekimser kalmalarını talep etti.

Bugün İslami Hareket vekillerinden destek isteyen Netanyahu, iki yıl önce seçmenlerini “Araplar yabancı ülkeler tarafından finanse edilen otobüslerle sandık başına gidiyor” diyerek kışkırtmış, Arap milletvekillerinin meşruiyetini zayıflatmaya çalışmıştı.

Bunun yanı sıra Arap milletvekillerini terörü teşvik etmekle suçlaması da, Arap seçmenler için gözdağı olarak değerlendirilmişti.

İslami Hareket (güney kanadı) ve Başkanı Milletvekili Dr. Mansur Abbas, Knesset’in feshedilmesine karşı Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi lehine oy vermeyi düşündüğünü söyledi.

İslami Hareket milletvekili Said el-Hurumi ise, söz konusu yasa tasarısının kendilerinin desteği olsa da, olmasa da geçeceğini dile getirerek, “Ancak fark şu ki, Netanyahu’yu desteklerseniz, hükümetten Arap vatandaşları için önemli haklar elde edebilirsiniz” dedi.

Knesset’i feshetme projesinin, Netanyahu’yu iktidardan düşürmek ve meclisi feshetmek için eski ortağı Benny Gantz’ın desteğini isteyen Yesh Atid Partisi (Gelecek Var) lideri Yair Lapid’in girişimiyle geldiği biliniyor.

Lapid, “Benny Gantz’ı, Netanyahu’yu Balfour’dan (İsrail Başbakanı’nın resmi konutu) çıkarmak ve devleti her alandaki yolsuzluk ve başarısızlıklarından kurtarmak için başladığımız işi tamamlamaya çağırıyorum. Artık demokratik değerlere göre Knesset’i feshetmenin yanı sıra koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal etkileri ve ülkenin diğer sorunları ile başa çıkmamızı sağlayacak yeni bir yola başlama imkanımız var” dedi.

Buna karşılık Netanyahu ise Gantz’a seslenerek, “Sizi birlik yoluna gitmeye ve Knesset’i feshetmekten kaçınmaya çağırıyorum. Birlikte birçok başarıya imza attık ve koronavirüsün yayılmasını azaltmak için gerçek bir çaba var ve bunu birlikte yapabiliriz” şeklinde çağrıda bulundu.

Ancak Gantz’ın liderliğindeki Mavi-Beyaz Partisi milletvekilleri, Netanyahu’nun koalisyon anlaşmasına uymak istemediği için seçimlere gideceklerini söyleyerek, Gantz’ın bugün açıklamasını bekledikleri karar ile Knesset’in feshedilmesini destekleyeceklerini vurguladı.

Gantz’ın müttefikleri İşçi Partisi’nden bakanlar Amir Peretz ve Itzik Shmuli, Knesset’in feshedilmesi ve iki yıl içinde dördüncü parlamento seçimlerine gidilmesini öngören yasa tasarısını desteklediklerini bildirdi.

Buna göre, Knesset’in feshedilmesine yönelik tasarı, 4 İslami Hareket milletvekili Netanyahu lehine oy verse bile 62 milletvekilinin desteğini alacak.

Gözlemciler, Gantz’ın hükümetteki konumunu iyileştirmek ve başbakanlık değişim anlaşmasını uygulama taahhüdünü almak için Netanyahu ile görüşmelerde bulunduğunu tahmin ediyor. Siyasi kaynaklara göre, bu müzakereler şu anda perde arkasında devam ediyor.

Hükümet koalisyon anlaşmasında Gantz’ın kasım ayında Başbakan olması öngörülüyordu. Netanyahu’nun bu taahhüdü yerine getirme niyetinde olmadığı konusunda fikir birliği var.

Netanyahu anlaşmayı uygulamak yerine seçimlere gitmeyi tercih ediyor ancak salgın sorununu çözene kadar bunu birkaç ay ertelemeye çalışıyor.

Şarku’l Avsat