İngiltere, Pfizer/ BioNTech aşısını onaylayan ilk ülke oldu

İngiltere hükümeti dün (Çarşamba), Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi. Böylece İngiltere, ABD ve Avrupa’dan önce aşının kullanımını resmi olarak onaylayan ilk Batılı ülke oldu. Aşının gelecek hafta ülkeye ulaşacağı ve önceliğin riskli gruplara verileceği kaydedildi.

Bu gelişme, İngilere’de dün yasağın kalkmasıyla aynı zamana denk gelirken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson dünya çapında yaklaşık 1,5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve ekonomiyi ciddi şekilde etkileyen Kovid-19 salgınına karşı İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA) aşı onayını “küresel bir zafer ve umut ışığı” olarak nitelendirerek övdü.

MHRA, hastalığı yüzde 95 oranında önleyebileceğini öne süren Pfizer/BioNTech adlı aşının acil kullanımını onayladı. Karar rekor sürede verildi. Pfizer’in son aşamada ilk klinik araştırma verilerini yayınlamasının üzerinden sadece 23 gün geçti.

Dünya güçleri, Kovid-19’a karşı iyileşme sağlayacak bir aşı bulmak için aylardır yarışıyor. İngiltere’nin Pfizer aşısının onayını başlatma kararı, bugüne kadar 59 bin 51 kişinin hayatına mal olan ve 1 milyon 643 bin kişiyi etkileyen koronavirüs krizini yönetme konusunda bazılarınca eleştirilen Johnson hükümeti için büyük bir başarı olarak değerlendirildi.

Johnson konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Bu harika bir gelişme. Aşı önümüzdeki haftadan itibaren Birleşik Krallık’ın tüm bölgelerine ulaştırılacak. Aşıların sağladığı koruma, sonunda eskisi gibi normale dönmemize ve ekonomiyi yeniden harekete geçirmemize olanak sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Pfizer CEO’su Albert Bourla, Kovid-19’un Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmasından yaklaşık bir yıl sonra bir aşının kullanılmasını onaylamanın “bilim için bir zafer” olduğunu belirtti.

Pfizer, İngiltere’nin acil durumlarda aşıyı kullanma onayının Kovid-19 ile mücadelede tarihi bir karar olduğunu söyledi. Ünlü Amerikan ilaç şirketi Pfizer, klinik deneylerinin üçüncü aşamasının sonuçlarını ilan ettiği 9 Kasım’da, geliştirdiği aşının hastalığı önlemek için bir atılım olacağını duyurdu.

Bourla açıklamasında, “Aşının onaylanması, bilimin kazanacağını ilk duyurduğumuzdan beri ulaşmak için çalıştığımız bir hedefti. MHRA’yı, doğru değerlendirmesi ve Birleşik Krallık’taki insanları korumaya yardımcı olmak için zamanında harekete geçme becerisinden ötürü takdir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

MHRA Başkanı Dr. June Raine, Downing Sokağı’ndan bir TV kanalına yaptığı açıklamada, “Kısayol kullanmadık. İngiltere geçen haziran ayında aşı ile ilgili ilk verileri elde etti ve uluslararası standartlara göre dikkatli bir analiz gerçekleştirdi” dedi.

İngiltere, Belçika’daki Pfizer üretim merkezinden 800 bin doz aşı aldıktan sonra önümüzdeki haftanın başlarında virüsten ölme riski en yüksek olanlar öncelikli olarak aşılamanın başlayacağını belirtti.

Aşının uygulanma hızı, Pfizer’in onu üretme ve dağıtma kabiliyetine ve -70 derece olan depolanması için gereken son derece düşük sıcaklığın korunmasına bağlı.

İngiltere, virüse karşı bağışıklık kazanmak için herkesin iki doz aşı  alması gerektiğinden, nüfusunun üçte birinden daha azını aşılamaya yeterli olan 40 milyon doz Pfizer aşısı talep etti.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, “Hastaneler aşı dozlarını almaya hazır. Ayrıca ülkenin çeşitli yerlerinde aşılama merkezleri kurulacak” dedi. Hancock açıklamasında, aşının çok düşük sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiği için lojistiğin zorlu olacağını kaydetti.

Pfizer, aşıların ısıyı tutma kabiliyetine sahip nakliye kutularında 30 güne kadar saklanabileceğini belirtti. Ayrıca aşılar 5 güne kadar normal buzdolabında saklanabilir.

Hancock, İngiltere’nin Pfizer/BioNTech aşısını hızla onaylamasının nedeninin ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı, Radio Times’a verdiği röportajda, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmesinin, aşıyı onaylamak için “daha hızlı hareket edebileceği” anlamına geldiğini ifade etti.

Hancock açıklamasında, “Bu yılın başlarına kadar Avrupa İlaç Ajansı’na (EMA) bağlıydık. Ancak Brexit nedeniyle MHRA’ya göre karar verebildik, daha yavaş hareket eden Avrupalılara göre değil” değerlendirmesinde bulundu.

Şarku’l Avsat