İran’da koronavirüs vaka sayısı 1 milyonu aştı

İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı bir milyonu aşarken, hükümet ülkedeki bazı bölgelerde salgınını kontrol altına almak için getirilen kısıtlamaları hafifletmeyi düşünüyor.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari bugün yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 13 bin 922 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 1 milyon 3 bin 494 olduğunu bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü, 24 saatte 358 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkedeki toplam can kaybının 49 bin 348’e ulaştığını da belirtti.

Salgından en çok etkilenen Ortadoğu ülkesi olan İran, dünyanın geri kalan ülkelerinin tanık olduğu gibi son aylarda vaka sayısındaki artışla karşı karşıya kaldı.

Resmi rakamlar, 80 milyon nüfusa sahip İran’da Kasım ayında ortalama günlük ölü sayısının 400’e ulaştığını gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani üçüncü dalgaya dikkati çekerken, ülkede 21 Kasım’dan itibaren yeni kısıtlamalar uygulanmaya başlandı.

İlkbaharda aşı geliştirmeye başlayan İran, salgından mustarip çoğu ülke gibi virüse karşı bir aşı bulmak için sabırsızlıkla bekliyor.

Sağlık Bakanı Said Nemeki, İranlı bir şirketin aşı üzerinde insan denemeleri yapmak için bir lisans aldığını duyurdu.

Bakan, aşının başarılı olması durumunda İran’ın önümüzdeki baharın başlarında bölgedeki ana aşı üreticilerinden biri olacağını söyledi.

Şarkul Avsat