Ülkeler koronavirüs aşısını onaylama konusunda baskı altında mı?

İngiltere merkezli BBC, özellikle İngiltere’nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşıya onay veren ilk ülke olmasının ardından diğer ülkelerin herhangi bir aşıyı onaylama baskısı altında olabileceğine dikkat çekti.

İngiltere Sağlık Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Jonathan Van Tam, BBC Radio 5’e verdiği demeçte, İngiltere’nin onayının ardından ABD veya Avrupalı ​​yetkililerin aşıya onay vermede gecikmeyeceğini dile getirerek, bunun birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini söyledi.

Ancak Avrupa Birliği’nde (AB) aşının onaylanmasından sorumlu olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), aşıyı onaylamak için gerekli zaman çerçevesine bağlı kalacağını bildirerek, onaya karar vermeden önce, laboratuvar çalışmaları ve klinik deneylerin verilerini incelediklerini vurguladı.

BBC, AB yasası uyarınca, ülkelerin pandemi durumunda bir aşının geçici olarak onaylanması için acil durum yetkilerine başvurabileceklerine dikkat çekti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise, “Aşılama konusunda önemli olan birinci sırayı kapmak değil, aşının güvenilir ve etkili olduğunun onaylanmasını beklemektir. Almanya da dahil olmak üzere AB üye devletleri, istese aşıya izin vermek için acil bir yetki verebilirdi, ancak birlikte ilerlemek için ortak bir yaklaşım izlemeyi seçtik” diye konuştu.

Polonya ve Macaristan’daki bazı politikacılar da, aşının Avrupa’da başlatılmasında yaşanan gecikmeden duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ise, aşı verilerini gözden geçirme kararını savundu.

FDA Direktörü Steve Hahn, çeşitli bilim insanlarının şu anda aşıyı araştırmakta olduğunu söyleyerek, 10 Aralık’ta toplanacaklarını ve muhtemelen aşıya ilgili kararın 15 Aralık’ta açıklanacağını bildirdi.

BBC’ye göre aşının seçimden önce hazır olmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump yönetimi görevi devretmeden bu konuda daha hızlı hareket etme için baskı altına girdi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Ensitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, Fox News’e verdiği demeçte, İngiltere’nin Pfizer şirketinin verilerini özenle incelemediğini öne sürerek, “Yüzeysel yaparsan insanlar aşı olmak istemeyeceklerdir” dedi.

Çin’e gelince, şu anda 3. faz denemelerinde dört aşı bulunuyor ve bazı gelişmiş aşılar acil durumlarda kullanım için onaylandı.

Şarku’l Avsat