Lübnan’da temel ihtiyaç malzemelerine yönelik sübvansiyonun kaderi bugün belirleniyor

Lübnanlılar, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin azalması nedeniyle sübvansiyona devam edemeyeceğini açıklamasının ardından temel ihtiyaç malzemelerine erişme yollarının ele alınacağı toplantılardan çıkacak kararları bekliyor.

Bir bakanlık kaynağının Şarku’l Avsat’a bildirdiğine göre Sağlık, Ekonomi, Maliye ve Enerji Bakanlarının katılımıyla dün düzenlenen toplantının ardından bugün sübvansiyon konusuyla ilgili olarak kabul edilecek mekanizma hakkında nihai kararın alınacağı bir çalıştay yapılacak.

Bir grup protestocu dün toplantı düzenlenen hükümet binası önünde oturma eylemi düzenleyerek, temel ihtiyaç maddeleri için desteğin kaldırılmamasını talep etti.

Hükumet sübvansiyonları rasyonalize etmenin yollarını tartışmaya devam ederken, Fırıncılar Derneği başkanı Ali İbrahim Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, değirmenlerin sübvansiyonlu buğdaydan yüzde 85 oranında faydalandığını belirtti.

Ekonomi Bakanlığı’nın yalnızca Lübnan ekmek ununu sübvanse etmeye karar vermesinin ardından, fırınlardan dolar cinsinden ödeme yapmalarının istendiğini söyledi.

İbrahim, kek, hamburger ekmeği ve diğerlerinin üretiminde sübvansiyonsuz un kullanıldığını hatırlatarak, tüm bu ürünlerin dolar ile satılması halinde yoksulların alamayacaklarını vurguladı.

Şarku’l Avsat