FDA: Pfizer aşısının bulaşma üzerindeki etkisi hala bilinmiyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yayımlanan bir belgede, Pfizer/BioNTech tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının semptomların ortaya çıkmasını önlediğini ancak hastalığın bulaşmasını engelleyip engellemediğine dair etkisinin açık olmadığı ifade edildi.

Bloomberg’e göre belgede aşının koronavirüs semptomlarını durdurmaya çalıştığı ve bu nedenle yaygın kullanımının virüsün bulaşmasını engelleyebileceği vurgulandı.

Ancak aşının asemptomatik vakalarda aşı işe yaramazsa, bu vakaların maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ile bağlantılı olarak salgının önemli ölçüde devam etmesine neden olabileceğine dikkat çekildi.

FDA ayrıca Pfizer aşı denemelerine katılan 38 bin kişiden alınan verilerde belirli bir güvenlik kaygısı olmadığı belirterek, yaş, cinsiyet, ırk veya önceden var olan hastalıklardan bağımsız olarak güvenli olduğunu bildirdi.

Pfizer CEO’su Albert Burla dün düzenlediği basın toplantısında, şirketin 2021’in ilk çeyreğinde aşının virüsün bulaşmasını durdurup durdurmayacağına ilişkin verileri rapor etmeyi beklediğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre şu ana kadar, 13’ü 3. faz aşamasına gelmiş olan 51 potansiyel aşı insanlar üzerinde deneniyor.

Şarkul Avsat