Filistin Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Genel Komiseri’ne ödül

Filistin Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Genel Komiseri İsam Yunus ‘2020 Fransız- Alman İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Ödülü’ne layık görüldü.

İsam Yunus, işgal altındaki Filistin’de, özellikle memleketi olan Gazze Şeridi’nde insan hakları, hesap verebilirlik ve hukukun üstünlüğünü koruma ve teşvik etme konusunda 30 yıllık kariyeri nedeniyle verilen ödülünü, Almanya Büyükelçisi Christian Clages ve Fransa Büyükelçisi Rene Troccaz’ın elinden Gazze’de teslim aldı.

DPA’ya göre Yunus, ödül teslim alma töreninde yaptığı konuşmada bundan büyük onur duyduğunu dile getirerek, “Ödül İsrail işgaline boyun eğen, kuşatma ve tecrit mağduru olan, en temel hakları ihlal edilen Filistin halkıyla uluslararası dayanışma anlamına geliyor” dedi.

Yunus, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul tarihi olan 10 Aralık’ın yaklaşması vesilesiyle uluslararası toplum ve insan hakları savunucularına, özgürlük ve bağımsızlıklarına kavuşana kadar Filistin halkının haklarına daha fazla destek verilmesi ve koruma sağlanması çağrısında bulundu.

‘Fransız- Alman İnsan Hakları ve Hukukun Üstünlüğü Ödülü’, ülkeleri ve uluslararası alanda insan hakları ve hukukun üstünlüğünün korunması ile geliştirilmesine istisnai bir katkıda bulunan kişilere 2016 yılından bu yana her yıl veriliyor.

Şarkul Avsat