İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

İran’da nükleer politika konusunda iç anlaşmazlıklar artıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Meclis tarafından onaylanan nükleer çalışmaların hızlandırılmasını öngören yasa tasarısının uygulanması için gerekli süreye bağlı kalmamasının ardından ülkede nükleer politika konusunda iç anlaşmazlıklar tırmandı.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bekir Kalibaf, “Ruhani’nin yasa tasarısı kabul edildikten sonraki 5 gün içinde uygulanması için ilgili makamlara sunması gerekiyordu. Ancak bu olmadı ve süre doldu” dedi.

Kalibaf, Ruhani’nin izni olmadan yasa tasarısını yasal olarak uygulayabilse de, bu İran iç siyasetinde bir emsal olacak.

Gözlemciler İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in bu konuda bir karar vereceğine inanıyor.

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından kabul edilen yasa tasarısı, nükleer faaliyetlerin hızlandırılması, uranyumun en az yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başlanmasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarının artırılmasını öngörüyor.

Ruhani yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından meclisteki muhafazakarları ülkenin nükleer politikasına müdahale etmemeye çağırdı.

Gözlemciler, ülkedeki muhafazakarların önümüzdeki yıl yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ılımlı reformistlerin kazanma şansını azaltmak amacıyla Ruhani’nin ABD’nin yeni Başkanı seçilen Joe Biden ile girebileceği her türlü müzakereyi engellemek istediğini düşünüyor.

Şarkul Avsat