İsrail eski Başbakanı Binyamin Netanyahu

İsrail sağı Netanyahu’nun zaferinden emin

İsrail’de siyasi liderlerin istemedikleri ancak kendilerini mecbur ettikleri bir erken seçim ufukta belirmeye başladı. Erken seçim çanlarının çaldığı bu dönemde, soruların yalnızca halkın sağ kesimine yöneltildiği bir kamuoyu anketi yapıldı. Anketin sonuçları, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu cesaretlendirecek cinsten.

Anket, sağ seçmenin çoğunluğunun Netanyahu’ya güvendiklerini ve bu kez merkez ve sol partiler karşısında ezici bir zafer kazanacağından emin olduklarını ortaya koydu. Ancak seçmenlerin öncelikleri yerleşimler ve ilhak değil. Öncelikler, Netanyahu’yu mahkemeye taşıyan yargının yapısını değiştirmek ve resmi devlet dairelerinde çalışabilmek.

Anket, Direct Falls Enstitüsü tarafından, yerleşimcilerin haftalık yayını “Macor Rishon” adına yapıldı. Batı Şeria Yerleşim Konseyi’nin eski genel müdürü Shlomo Filber’in öncülüğünde yapılan anketin hedefinde Netanyahu’nun sağ kesimdeki gerçek konumunun, sağ seçmenin görüşlerinin ve önceliklerinin belirlenmesi vardı. Ankete göre Netanyahu hükümetinin çeşitli alanlardaki politikaları ile ilgili seçmenlerin memnuniyet yüzdeleri şu şekilde sıralandı:

Dış politika: Yüzde 66

Güvenlik:   Yüzde 59

Ekonomi: Yüzde 53

Yerleşimler: Yüzde 27

Ankete göre Netanyahu’nun yargı ve hukuki alanda politikasını tanıtmada başarılı olduğunu düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 12 olurken katılımcıların yüzde 53’ü Netanyahu’yu sağ kesimin lideri olarak gördüğünü belirtti. Zira bu defa tamamen sağcı bir hükümet kurmayı başaracağına inanılıyor. Ankete göre sağ seçmenin beklentileri şöyle sıralandı:

Yüzde 66: Yargı mekanizmasında ve diğer üst düzey makamlar için yapılan atamalarda sağın konumunu güçlendirmek.

Yüzde 59: Piyasayı açmak ve sağ bir ekonomi politikası uygulamak.

Yüzde 59: Sağcı kültürel figürlerin kültür ve eğitim merkezlerine dahil edilmesi.

Yüzde 39: Yahudiye ve Samiriye’deki (Batı Şeria) yerleşimlerin güçlendirilmesi.

Yüzde 35: İlhak planı ve egemenliği empoze etme politikası.

Yüzde 25: Kudüs’teki El-Aksa Camii’nin avlularının kapılarının açılması.

Ankete katılanların yüzde 69’u, dördüncü tur seçimlerini desteklediğini belirtirken yüzde 49’luk kesim Netanyahu liderliğindeki sağcı bloğun zafere ulaşacağından ve bu kez merkez veya sol partilere ihtiyaç duymadan tamamen sağ bir hükümet kurmayı başaracağından emin olduklarını aktardı. Katılımcıların yüzde 52’si İsrail’de Likud ile birlikte başka bir sağ parti görmek istediklerini ifade etti. Ankete katılanlara “Sağın lideri olarak kimi görmek isterisiniz?” sorusu yöneltildi. Verilen yanıtlara göre sıralama ve oranlar şu şekilde oldu:

Netanyahu              : Yüzde 53

Naftali Bennet       : Yüzde 18

Avigdor Liberman : Yüzde 12,1

Bezalel Smotrich   : Yüzde 3

Itamar Ben-Gvir: Yüzde 2

Moşe Feiglin     : Yüzde 06

Rafi Peretz         : Yüzde 0.4

Netanyahu ile İsrail Savunma Bakanı ve alternatif Başbakan Mavi-Beyaz Partisi lideri Benny Gantz’in erken seçimler için bir tarih belirlenmesi için gizli görüşmeler gerçekleştirdikleri bildirildi. İkili, kamuoyunda ise karşılıklı ithamlarda bulunuyorlar. Seçim takvimi hususunda yapılan görüşmelerin neticesinde seçim günü Likud’un başkanlığını yürüttüğü ve çoğunluğunu oluşturduğu Parlamento Hukuk ve Anayasa Komitesi’nde belirlenmek yerine Mavi-Beyaz’ın başkanlığını yürüttüğü ve çoğunluğunu oluşturduğu Knesset Düzenleme Komitesi’nde belirlenecek. Bu, Gantz’ın bir sonraki seçim tarihini kontrol ettiği anlamına geliyor. Pazar günü yaptığı açıklamada seçimlere gitmeden önce Netanyahu ile anlaşmayı tercih edeceğini belirten Gantz, şunları söyledi:

“Eğer anlaşma sağlanamazsa Netanyahu’nun istediği gibi sürenin uzamasına veya gecikmeye izin vermeyeceğim. Aksine bunu acil, hızlı ve uygun maliyetli bir seçim savaşı haline getirmek için çalışacağız.”

Şarku’l Avsat