Trump’tan 916 milyar dolarlık yeni bir destek paketi teklifi

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerine karşı ABD ekonomisini canlandırmak amacıyla 916 milyar dolarlık yeni bir destek paketi teklifi sundu.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Başkan Trump adına Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye 916 milyar dolarlık destek paketi teklifini sunduğunu açıklayarak, “Bu teklif, eyalet ve yerel yönetimler için kaynak, işletmeler, okullar ve üniversiteler için mali sorumluluk korumalarını içeriyor” dedi.

Bakan Mnuchin, söz konusu teklifin yakın zamanda Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler tarafından sunulan 908 milyar dolarlık tekliften biraz daha fazla olduğunu dile getirdi.

Kongre’de destek paketine ilişkin tartışmalar iki ana konuyu kapsıyor.

Bunlardan ilki Cumhuriyetçilerin savunduğu bir nokta olan, özellikle çalışanların koronavirüs kapması halinde şirketleri bazı davalardan korumak, Demokratların öncelediği ikinci konu ise eyaletlere ve yerel topluluklara yardım sağlanması.

Hazine Bakanı’nın bu teklifi, Joe Biden’ın ülkenin yeni başkanı olarak Ocak ayında göreve başlamadan önce bir anlaşmaya varma konusundaki son çaba olarak değerlendirildi.

Şarkul Avsat