Araştırma: Erkeklerin koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma girme olasılığı kadınlardan daha fazla

Dünya genelinde sağlık uzmanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının patlak verdiği ilk aylarda koronavirüsün erkekleri kadınlardan daha fazla etkilediğini tespit etti.

CNN’e göre  Ocak-Haziran arası 3 milyonun üzerinde Kovid-19 vakasının incelendiği küresel ölçekli çalışmada, erkek hastaların kadın hastalara göre neredeyse üç kat daha fazla yoğun bakıma yattığı tespit edildi.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, her iki cinsiyetin de benzer enfeksiyon riskine sahip olmasına rağmen, erkeklerin virüsten ölme olasılığının kadınlara kıyasla yüzde 1,4 daha yüksek olduğu sonucuna da varıldı.

Araştırmacılar, 46 ülke ve 44 ABD eyaletini içeren 90 rapordan verileri analiz etti. Bu veriler, araştırmadaki vakalar arasında yaklaşık 1.57 milyonunun kadın ve yaklaşık 1.53 milyonunun erkek olduğunu gösterdi.

Çalışma ekibi, hastalık nedeniyle yoğun bakıma giren kadın sayısının 4 bin, erkeklerin ise 8 bin olduğunu buldu.

Bunun yanı sıra koronavirüs nedeniyle 91 bin kadının hayatını kaybettiği, erkeklerde ise bu sayının 120 bin olduğu sonucuna ulaşıldı.

University College London ve Güney Afrika’daki Cape Town Üniversitesi’nden araştırmacılar ise bunun davranışsal veya sosyoekonomik farklılıklardan ziyade biyolojik farklılıklardan kaynaklandığını öne sürdü ve bağışıklık sisteminin erkeklerde ve kadınlarda tam olarak aynı şekilde çalışmadığını vurguladı.

Çalışma, bu farklılıklara yol açabilecek belirli biyolojik faktörleri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Şarku’l Avsat