Katil eşek arıları

Bal arılarının katil eşek arılarına karşı kendilerini koruma yöntemleri araştırıldı

Kanada’daki Guelph Üniversitesi’nde yapılan ve çarşamba günü Plos One dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre dışkı kokusu katil eşek arılarına karşı güçlü bir silah konumunda.

Araştırma ekibi, Vietnam’daki bal arılarının hayvan dışkılarını topladığını ve bunları katil eşek arılarının saldırılarına karşı korunmak için yuvalarının girişlerinin etrafına yerleştirdiklerini gözlemledi.

İşçi arıların bazen sabun artıkları bazen de insan dışkısı kullandıklarını belirten araştırmacılar “İşçi arılar araştırma dönemi boyunca yığınlar halinde hayvan dışkısı topladılar. Arıların yakındaki tavuk kümeslerinde dışkı aradıklarını fark ettik” açıklamasında bulundular.

CNN ekibi katil eşek arısı saldırılarının sıkça görüldüğü ağustos ayında, 72 arıcı ile araştırma gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu araştırmaya göre arıcılar yalnızca beş tane batı bal arısı kolonisi gördüler. Herhangi bir dışkı yığınına ise rastlamadılar.

Ancak doğu bal arılarını besleyen 67 arıcıdan 63’ü arı kovanların girişinde dışkı parçaları bulduklarını bildirdiler. Her arıcının ortalama 15 arı kolonisi vardı. Arıcılar kolonilerinin yüzde 74’ünde dışkı parçaları bulduklarını aktardılar. Dışkı parçalarının katil arıların saldırısından sonra kovanlara getirildiği belirtilen araştırmada bal arılarının katil arıların saldırılarına cevap verdikleri sonucuna varıldı.

Bal arılarının taktiği işe yarıyor. Zira araştırmacılar yoğun ve ortalama dışkı parçalarının olduğu kolonilerin katil eşek arısı saldırısına uğrama ihtimalinin daha düşük olduğu sonucuna ulaştılar.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Heather Mattila çalışma hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu çalışma gerçekten korkutucu. Bal arılarının yırtıcı bir hayvana karşı kendilerini savunmak için başvurması gereken dikkat çekici bir yolu gösteriyor.”

Söz konusu araştırma, doğu işçi arılarının kendilerini savunmak için hayvan dışkısı kullandığını gösteren ilk çalışma oldu. Araştırma ekibi arıların hayvan dışkılarını başka amaçlar için kullandıklarına dair herhangi bir delil bulamadıklarını belirttiler.

Ancak Kuzey Amerika’daki batı bal arılarının doğudakiler gibi katil eşek arılarına karşı daha az hazırlıklı oldukları gözlemlendi. Kuzey Amerika bal arılarının aynı savunma yöntemine başvurmadıkları belirlendi.

Şarku’l Avsat