Yemen Başbakanı Muin Abdülmelik, dün, Riyad’da Fransa’nın Yemen büyükelçisi Jean Marie ile bir araya geldi

Abdulmelik: Yeni hükümet uygulanabilir bir ekonomik reform paketine sahip

Yemen’deki resmi hükümet kaynaklarının bildirdiğine göre Yemen Başbakanı Muin Abdülmelik, dün, Riyad’da Fransa’nın Yemen büyükelçisi Jean Marie ile bir görüşme gerçekleştirdi. Abdülmelik bu görüşmede yeni hükümetin, Yemen müttefikleriyle birlikte uygulayabileceği bir ekonomik reform paketine sahip olduğunu açıkladı. Yakın zamanda açıklanması beklenen reform paketinde sıkı hesap verebilirlik ve devlet kurumlarındaki yolsuzlukla mücadele maddeleri yer alıyor.

Yemen hükümetinin bu hafta, Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu gözetiminde “Riyad Anlaşması’nın” askeri kısmını tamamıyla hayata geçirmesi bekleniyor. Hafta sonu ise yeni hükümetin ilan edilmesi bekleniyor.

Yemen Başbakanı Muin Abdülmelik ve Fransız büyükelçi Jean Marie arasında gerçekleşen görüşmede bölgedeki son gelişmeler ve bir dizi konudaki farklı bakış açıları ele alın. İkilinin görüşmesinde Fransa’nın Yemen hükümetini ve halkını destekleyen sağlam pozisyonuna vurgu yapıldı. Önümüzdeki dönemde siyasi yetkinliklere sahip yeni hükümetin oluşturulması ile gündeme gelecek işbirliği öncelikleri ve alanları ve yeni hükümetin plan ve projelerinin hayata geçirilmesi için Yemen’in özellikle ekonomik yönden kalkınma ortakları tarafından desteklenmesi konuları ikilinin görüşmesinde gündeme getirildi.

Yemen’de BM eliyle barışın sağlanması ve Husi milislerin sebep olduğu kaos, uzlaşmazlık ve mevcut insani felaketi derinleştirmek için sürdürdüğü uygulamalara çözüm bulunması konuları Abdülmelik-Marie görüşmesinde masaya yatırıldı. İkilinin görüşmesinde “ekonomik dosyanın etkisiz hale getirilmesi için önerilen tüm çözümlerin reddedilmesi, Husilerin askeri açıdan tansiyonu yükseltmesi ve siyasi bir çözümü net ve açık bir şekilde reddederek sivilleri tekrar tekrar hedef alması” konuları da gündeme getirildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Yemen Başbakanı Muin Abdülmelik, Riyad Anlaşması’nın askeri, güvenlik ve siyasi yönden uygulanmasını hızlandıracak mekanizmanın işletilmesi açısından atılacak öncü adımlara değindi. Önümüzdeki günlerde siyasi yetkilere sahip bir hükümetin ilan edilmesi için askeri güçler ve siyasi bileşenler arasında bir fikir birliği sağlandığını belirten Abdülmelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yeni hükümet, Yemen müttefiklerinin desteğiyle uygulamaya koyabileceği bir reform paketine sahip. Bu reform paketinde ekonomik ve mali denetim, hesap verebilirlik ve yolsuzlukla mücadele alanında katı prosedürler yer alıyor. Suudi Arabistan Yemen’in ve Arapların İran destekli Husi milislere karşı yürüttüğü kader savaşını tamamlamak hedefi doğrultusunda Yemen saflarını birleştirmek ve bakış açılarını yakınlaştırmak için çaba sarf ediyor. Yeni hükümetin önünde büyük zorluklar olacak, ancak dost ve müttefik ülkelerin desteğiyle, özellikle ekonominin düzeltilmesi, Yemen parasının değer kaybına son verilmesi, devlet kurumlarının inşası ve Yemen vatandaşlarının acılarının hafifletilmesi konularında başarı sağlanması zor değil.

Yemen’in güneyinde yer alan Ebyen kentindeki Yemenli askeri güçler, Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu gözetiminde gerçekleştirilen karşılıklı geri çekilme uygulamasına Cuma günü başladı. Bundan bir gün önce Koalisyon bir hafta içinde askeri gerilimi sona erdirme ve Ebyen’deki askeri güçlerin tekrar cephelere gönderilmesi planı üzerinde anlaşma sağlandığını duyurmuştu. Bu plan Yemen hükümeti ile BAE destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) arasında imzalanan “Riyad Anlaşması’nın” hayata geçirilmesi ile taçlandırılabilir.

Yemen’deki Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Riyad Anlaşması’nın askeri ve güvenlik kısımlarını uygulama adımları askeri planlara göre işliyor. Koalisyon güçleri, Ebyen’deki askeri güçlerin cephelere gitmesi ve başkent Aden’deki güçlerin de kent dışına çıkarılmasını denetleme görevini yerine getiriyor. Yemen hükümeti ve GGK anlaşmanın askeri yönünü uygulamada kararlı ve ciddi.”

Yemen halkının yeni hükümetten beklentileri ise şunlar: “Abyan’daki saha geriliminin sonlandırılması, geri çekilen kuvvetlerin yeniden cephelere gönderilmesi, çökmekte olan ekonominin kurtarılması, hizmetlerin iyileştirilmesi ve Husi darbesiyle yüzleşme çabalarının harekete geçirilmesi.”

Siyasi güçler, 24 bakandan oluşan bir Yemen hükümeti kurulması konusunda anlaştı. Kabinede GGK’dan bakanlar da yer alacak. Bunun yanı sıra çeşitli meşruiyet yanlısı partiler de kabinede temsil edilecek.

Yemen hükümeti ile BAE destekli Güney Geçiş Konseyi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 5 Kasım 2019’da “Yemen hükümetinin Aden’e geri dönmesi, siyasi bir hükümet kurulması, tüm askeri teşkilatların savunma ve içişleri bakanlıklarına bağlanması, esirlerin karşılıklı değişimi” gibi maddeleri içeren Riyad Anlaşması’nı imzalamıştı.

Şarkul Avsat