İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Ruhani: Önceliğimiz yaptırımlarının sonuçlarını hafifletmek

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklamada “Ekonomik savaş koşulları altında hükümetin verdiği tüm çabalar, yaptırımların baskısına rağmen halkın geçim sıkıntılarını azaltmaya yönelikti. Hükümetin önceliği, genel refahı artırmak ve düşük gelirli sınıfları desteklemek için temel ihtiyaçları sağlamak” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın Mehr haber ajansından aktardığı habere göre hükümetin Ekonomi Koordinasyon Komitesi’nin dün düzenlediği toplantıda konuşma yapan Ruhani “Ekonomik savaş koşulları altında hükümet yaptırımların baskısına rağmen halkın geçim sıkıntılarını çözmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Hükümetin önceliği, halkın refahını artırmak ve toplumdaki zayıf kesimleri desteklemek için temel ihtiyaçları sağlamaktı. Yerel piyasanın dalgalanmalarını kontrol altına almak, temel malların nispi fiyatlarının ve ülkedeki enflasyon oranının yükselmesini önlemek ve toplumda nispeten refah oluşturmak hükümetin en önemli hedefleri arasındadır” ifadelerini kullandı.

Ruhani “döviz sağlama ve bunu temel mallara tahsis etme şeklindeki genel politikanın imtiyaz ve yolsuzluk için bir zemin oluşturmaması gerektiğini” vurguladı.

Ruhani “Yerel para birimini ve ticari politikayı daha iyi hale getirmek için çaba gösterilmesi gerekirken, aynı zamanda Sessizlik Bakanlığı ve Tarımsal Cihat Bakanlığı ve diğer ilgili birimler malların dağıtımını kontrol etmek ve fiyatları doğru bir şekilde yönetmek için ayrıntılı bir plan hazırlamakla görevlendirildi” ifadelerini kullandı.

Ruhani “Önümüzdeki yıl için hükümetin önerdiği mekanizmada, genel refahın artırılmasına odaklanılması ile birlikte temel malların temin edilmesi ana hedef. Bunun ülkede ikmal, üretim ve dağıtım için sistematik bir harekette ihtiyaç duyulan döviz kaynaklarının tahsis edilmesi aracılığıyla hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Şarkul Avsat