Fauci’den Biden ve Harris’e ‘güvenlik nedeniyle’ aşı tavsiyesi

ABD’de bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’a  ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e aşı olmaları konusunda tavsiyede bulundu.

ABD’de bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci dün (Salı), Başkan seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı olacak Kamala Harris’in mümkün olan en kısa sürede Kovid-19’a karşı aşı olmalarını tavsiye etti. Fauci ayrıca Başkan Donald Trump’ı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’i de aşı olmaya çağırdı. Fauci, Amerikan ABC televizyonuna verdiği röportajda, “Güvenlik nedeniyle mümkün olan en kısa sürede aşı yaptırmaları gerektiğini düşünüyorum. Tavsiyem, Ocak’ta başkanlığa başlarken ülkemiz için önemli olan bu kişilerin tam anlamıyla korunması” dedi.

ABD’de, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlatılan aşı kampanyasında aşının ilk dozları pazartesi günü çeşitli eyaletlere dağıtıldı. New Jersey’de sağlık çalışanlarının aşılanması çalışmaları dün de devam etti.

Ayrıca ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) dün yaptığı açıklamada Moderna aşısının koronavirüse karşı etkinliğini açıklayarak aşıyı “yüksek oranda etkili” olarak nitelendirdi. FDA,  ABD’li Moderna şirketinin geliştirdiği aşı ile ilgili yapılan araştırma sonucunda “güvenli ve etkili” raporu verdi ve aşının çok yakında salgına karşı aşılar listesine eklenebileceğini belirtti.

FDA tarafından yayınlanan Moderna raporu, aşısının ilk dozdan sonra semptomsuz enfeksiyonları önlemeye başladığını belirten yeni verileri içeriyor. Raporda, aşının asemptomatik enfeksiyonları önleme kabiliyetinin önemli olduğu, böylece ABD’de yaklaşık 300 bin, dünya çapında ise 1,6 milyondan fazla can kaybına neden olan koronavirüsün yayılmasını büyük ölçüde yavaşlatabileceği kaydedildi.

FDA, Moderna’nın aşısı için 30 bin kişi üzerinde yürüttüğü bir klinik çalışmayı kurumun kendi analiziyle birlikte yayınladı. Ayrıca açıklamada, Pfizer’den koronavirüs için ilk aşının piyasaya sürülmesinden sonra ABD aşı arzını artırması beklenen birçok aşı arasında ilkinin Moderna aşısı olacağı belirtildi.

FDA’nın yayınladığı çalışmada, Moderna aşısının belirli semptomlar gösteren Kovid-19 hastalığını önlemede yüzde 94,1 etkili olduğu ve FDA analistlerinin Moderna aşısının “yaş grupları, cinsiyetler, ırksal ve etnik gruplar arasında” etkili olduğunu bulduğu bildirildi. Ayrıca değerlendirmede, Kovid-19 virüsünü ağır geçiren yüksek risk grubunda olan veya altta yatan tıbbi rahatsızlıkları olan katılımcılar arasında da aşının etkili olduğu belirtildi.

Moderna, 10 milyon kişiyi aşılamaya yetecek şekilde, 2020 sonuna kadar ABD’ye 20 milyon dozun gönderilmesini beklediklerini bildirdi. Ayrıca şirket, tüm dünyaya aşı sağlayabilmek için kendi fabrikaları ve diğer şirketlerle işbirliği içinde 2021’de 500 milyon ila 1 milyar doz üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Şarku’l Avsat