Güvenlik Konseyi (arşiv)

Güvenlik Konseyi, BM’nin Libya ve Ortadoğu’daki iki yeni temsilcisini onayladı

Diplomatların bildirdiğine göre, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Libya Özel Temsilciliğine Bulgar diplomat Nickolay Mladenov’u, BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörlüğüne ise Norveçli diplomat Tor Wennesland’ı atama teklifine onay verdi.

Mladenov, Libya Özel Temsilciliği görevinden mart ayında “aşırı stres” nedeniyle istifa eden Ghassan Salame’nin yerine geçecek. Şu anda Norveç’in Ortadoğu Barış Süreci Temsilciliği görevindeki Wennesland ise son beş yılını İsrail ile Filistin arasındaki BM arabuluculuğunda geçiren Mladenov’un yerini alacak.

Söz konusu iki atama, meclis üyeleri arasında aylardır süregelen çekişmeleri sona erdirecek. Bu çekişmeleri, ABD’nin BM siyasi misyonunun bir kişi tarafından yürütülmesi için Libya’daki rolü bölme yönündeki çabaları alevlendirmişti.

BMGK, atama teklifini Eylül ayında onaylamış; ancak Rusya ve Çin çekimser kalmıştı.

Muammer Kaddafi’nin 2011’de NATO’nun desteğiyle devrilmesinin ardından kaosa sürüklenen Libya’daki taraflar, ekim ayında ateşkes konusunda anlaşmıştı.

15 üyeye sahip BMGK tarafından yapılan açıklamada, “Libya liderliğindeki ateşkesi izlemek için güvenilir ve etkili bir mekanizmanın önemini vurgulayan Güvenlik Konseyi üyeleri, Genel Sekreter’den Birleşmiş Milletler himayesi altında ateşkesi etkili bir şekilde izleme önerilerine dair kapsamlı bir rapor bekliyor” denildi.

BMGK, tüm yabancı savaşçı ve paralı askerlerin Libya’dan çekilmesi çağrısını da yineledi.

Şarku’l Avsat