Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, anayasa yeminini eden yeni hükümeti makamında kabul etti. (KUNA)

Kuveyt’te yeni hükümet yemin etti

Kuveyt’te Başbakan Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah tarafından kurulan yeni hükümet, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın önünde anayasal yeminini etti. 10 yeni ismin yer aldığı kabinede biri kadın olmak üzere toplam 16 bakan yer aldı.

29 Eylül’de göreve gelen yeni Emir Sabah’ın dönemindeki ilk hükümette savunma ve içişleri bakanlıklarında yeni yüzler yer alması dikkat çekti. Başbakan Yardımcılığı ve Savunma Bakanlığı görevine Şeyh Hamad Cabir Al es-Sabah getirilirken İçişleri Bakanlığı’na Tamer Ali Sabah es-Salem es-Sabah atandı. Kabinede ayrıca bu isimlerin dışında sekiz teknokrat bakan yer aldı.

Yeni kabinede değişikliğe gidilmeyen bakanlıklar ve görevde kalan isimler de şöyle oluştu:

-Dışişleri Bakanlığı: Dr. Ahmed Nasser el-Muhammad es- Sabah

-Başbakan Yardımcısı: Enes Halid es-Salih

-Ulusal Meclis İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı: Mubarek Salem el-Haris

-Bayındırlık Bakanlığı ve Belediye İşlerinden Sorumlu Bakanlık: Dr. Rana Abdullah el-Faris

-Sağlık Bakanlığı: Dr. Basil Hamnud es-Sabah

Yeni kabinede değişikliğe gidilen önemli bakanlıklar ve bu bakanlıkta göreve gelen yeni isimler ise şöyle oldu:

-Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı: Dr. Ali Fahad el-Mudhaf

-Petrol, Elektrik ve Su Bakanlığı: Dr. Muhammed Abdullatif el-Faris

-Maliye Bakanlığı: Halefi Musaad Hamada

Kuveyt Emirlik Divanı’na göre hükümet üyeleri, anayasa yeminini ettikten sonra Kuveyt Emir Şeyh Nevvaf, Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah’ı Başbakan olarak atadı. Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf yeni hükümete hitaben yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hiç şüphesiz, istenen ulusal hedeflere ulaşmak için önünüzde zorluklarla dolu bir aşama var. Yetkiler, sözlü ve fiili uygulamaları teşvik eden parlamentodaki kardeşleriniz ile olağanüstü çaba, samimi sıkı çalışma ve gerçek ve ciddi işbirliği gerektiriyor.”

Kuveyt Emiri konuşmasının devamında kurumlar arası koordinasyonun önemini vurguladı:

“Aranızdaki dayanışmaya bağlılığınızın önemini vurgulamak, kurumlarınız arasında iş birliği ve koordinasyonu somutlaştırmak, kamu hizmetlerini iyileştirmek, ülkeyi ve vatandaşları ilgilendiren temel konuları ele almak, hukuk devletini ve kurumları pekiştirmek için çalışmak ve Kuveyt’in çıkarlarını tüm düşüncelerin üzerinde tutmak için elinize bir fırsat geçti. Başarının en önemli belirleyicileri; ciddi ve organize çalışmak, saha takibi yapmak, yasaları herkese eşit uygulamak, adalet ve eşitliği sağlamak ve ülkenin ilerlemesini ve refahını sağlayabilecek iyi liderler seçmektir.”

Yeni hükümet, 5 Aralık’ta yapılan parlamento seçimlerinin tamamlanmasının ardından oluşturuldu. Yeni hükümetin kamu borç yasası çıkarmaya öncelik vermesi bekleniyor. Önceki parlamento tarafından reddedilen bu yasa, önümüzdeki 20 yıl için 20 milyar dinar (65,7 milyar dolar) borçlanmayı öngörüyor.

Esas olarak tek bir kaynağa, petrole bağımlı olan Kuveyt ekonomisi, korona salgını neticesinde küresel ekonomilerin birbiri ardına kapatılması ve petrol fiyatlarının düşmesi sebebiyle bu yıl 46 milyar dolarlık açıkla karşı karşıya kaldı.

Bu, Kuveyt tarihinin 37’inci hükümeti olurken Şeyh Sabah el-Halid de 1962’den bu yana göreve gelen sekizinci başbakan olarak kayıtlara geçti.

Diğer yandan Kuveyt Emiri dün, 16’ıncı yasama bölümü için Kuveyt Ulusal Meclisi’nin ilk oturumunu açtı. Bu, Kuveyt Emiri’nin yönetim dönemindeki ilk yasama oturumu oldu. Elli milletvekili ve hükümet üyeleri, Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı ve Yardımcısı ile komite üyelerini ve komite genel sekreterini geçtiler.

6 Aralık’ta resmi sonuçları açıklanan seçimlerde parlamentonun yapısında yüzde 60’ın üzerinde önemli bir değişiklik meydana geldi. Toplamda 50 milletvekilinden oluşan parlamentoda 31 yeni milletvekili yer aldı. Kuveytli kadın adaylar, oylamaya yoğun kadın katılımı olmasına rağmen zafer elde edemediler. Hiçbiri yeni meclise giremedi.

Şu anki Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim ve ile Milletvekili Bedr Nasır el-Hamidi, Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanlığı için yarışacak. El-Hamidi 2003-2006 yılları arasındaki dönemde Bayındırlık Bakanı, İskan İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Enformasyon Bakanı olarak görev yaptı.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah liderliğindeki yeni dönemde mevcut parlamentonun ekonomik reform ve yolsuzlukla mücadele yasalarını geçirme sorumluluğu bulunuyor.

Yeni meclisin, özellikle dengeli bir blok toplamak için saflarını sıkıştırmayı başarması halinde değişimi desteklemek için gücünü gösterebileceği belirtiliyor. Ancak bölünmelerin etkisi meclisi oluşturan güçlerde görülmeye devam ediyor.