Filistinli Esirler Derneği’nin Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşım

Filistinli Esirler Derneği: İsrail virüsle tutuklulara baskı yapıyor

Filistinli Esirler Derneği İsrail’i, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli esirlere “baskı” yapmak için bir araç olarak kullanmakla suçladı.

Sivil toplum örgütü olarak faaliyet gösteren Filistinli Esirler Derneği yayınladığı raporunda “İsrail, Kovid-19 geçtiğimiz Mart ayında Filistin topraklarında yayılmaya başladığından beri çocuk, kadın, yaşlı, hasta ve yaralı demeden 3 bin 300’den fazla Filistinliyi tutukladı” ifadelerini kullandı.

Söz konusu raporda “İsrail, salgını mahkumlara yönelik bir baskı ve şiddet aracına dönüştürdü. Esirlerin arasında vaka sayılarının artmasına rağmen İsrail, sistematik olarak günlük tutuklama faaliyetlerine devam etti ve bunu esirlere ve ailelere yönelik şiddet, baskı ve korkutma faaliyetleri izledi” ifadeleri yer aldı.

Raporda geçtiğimiz nisan ayından beri esirler arasında yaklaşık 140 Kovid-19 vakası kaydedildiği ve “özellikle hapishanelerin yapısının salgının yayılmasına müsait olduğu ve hapishaneler yönetiminin özel açıklamaları tekeline aldığı” göz önünde bulundurulursa açıklanmayan daha fazla vaka olabileceği belirtildi.

Filistinli Esirler Derneği “Salgının yayılmaya başlaması ile birlikte duran ve daha sonra belirli kısıtlamalar dahilinde yeniden başlayan avukat-tutuklu görüşmelerinin engellenmesi artıyor. Bu da esirleri ikinci bir tecrite koymuş oluyor ve hala esirlerin arasında salgının daha geniş çapta yayılma ihtimaline ilişkin büyük endişeler mevcut. İsrail Hapishaneleri Yönetimi’ne esirlerin aileleri ile telefonla görüşmesine izin vermesi için baskı yapılması çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Raporda “esirlerin tutulduğu kısımda temizlik ve sterilizasyon malzemeleri gibi gerekli koruyucu önlemlerin alınmasının ertelendiğine ve onlarca kişinin insan hayatı için gerekli asgari koşulları sağlamayan gözaltı merkezlerinde alıkonulduğuna” dikkat çekildi.

Dernek aynı zamanda “esirlere yönelik tıbbi ihmal politikasının sürdürüldüğünü, salgınla ilişkili İsrail önlemleri dahilinde çifte tecrit altına alındığını ve ziyaretleri bir süre durdurduktan sonra bunu aileleriyle görüşmelerinin engellenmesinin izlediğini” belirtti.

Filistinli Esirler Derneği özellikle esirlerden örnek ve sonuç alınması ve virüs kapan ve temas halinde bulunan esirlerin tutulduğu yerlerin incelenmesi açısından esirlerin sağlığını denetleyecek bağımsız bir sağlık komitesi kurulması gerektiğine ilişkin çağrısını bir kez daha yineledi. Dernek, Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) bağımsız tıbbi bir komitenin gözetimi altında esirlere aşı yapılmasına yönelik çağrıda bulundu.

Şarku’l Avsat