Yeni Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı ( Mısır Savunma Bakanlığı web sitesi)

Sisi, Mısır’ın yeni Hava Savunma Kuvvetleri komutanını atadı

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi tarafından yapılan açıklamaya göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün, Cumhurbaşkanlığı Askerî Danışmanı olarak atanan emekli Korgeneral Ali Fehmi yerine, Tümgeneral Muhammed Hicaz-i Abdul Mevcud’u Hava Savunma Kuvvetleri’nin yeni komutanı olarak atadı.

Hava Savunma Kuvvetleri’nin yeni komutanı 11 Kasım 1963’te dünyaya geldi. 1 Temmuz 1986’da Hava Savunma Fakültesi’nden mezun olan Mevcud, 1 Ocak 2016’da Tümgeneralliğe terfi etti.

Bu göreve gelene kadar Mısır ordusunda çeşitli görevlerde bulundu. İlk olarak 8. Hava Savunma Bölümü Komutanı, ardından Hava Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı oldu. “25 Ocak Devrimi Madalyası”, “Birinci Sınıf Askeri Görev Madalyası” ve “30 Haziran Devrimi Madalyası” dâhil olmak üzere birçok madalya ve nişan kazandı.

Cumhurbaşkanlığı’na askeri danışman olarak atanan Hava Savunma Kuvvetleri eski komutanı Tümgeneral Ali Muhammed Ali Fehmi ise, 1973 Ekim Savaşı’nda komutan olan Mareşal Muhammed Ali Fahmi’nin oğludur. Şubat 1959 doğumlu olup, 1982 yılında Hava Savunma Fakültesi’nden mezun oldu. 2012 yılında ise Tümgeneralliğe terfi edilmesinin ardından Aralık 2015’te Hava Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına, ardından da Aralık 2016’da Hava Savunma Kuvvetleri Komutanlığına terfi oldu.

Şarku’l Avsat