Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, dün Ramallah’daki sivil savunma ekiplerini ziyaret ederken

Gazze Şeridi’nde ilk kez bin vaka sınırı aşıldı

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından dün (Perşembe) yapılan açıklamaya göre İsrail’de son 24 saatte 2 bin 804 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının kaydedildi. Böylece vakalarda ikinci günde de 2 bin 800 sınırı aşıldı.

DPA’in aktardığına göre Gazze Şeridi’nde de yeni vaka sayısı ilk kez günlük bin sınırını geçti. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada, nüfusun yoğun olduğu Gazze Şeridi’nde bin 15 yeni vaka kaydedildi.

İsrail hükümeti daha önce, günlük vaka sayısının iki bin 500’ü aşması durumunda yeni önlemler alınmasını planladığını duyurmuş, 3 hafta içerisinde yeni vaka sayıların önemli bir düşüş görülmediği takdirde yeni kısmi karantina önemlerinin uygulanabileceğini belirtmişti.

Tel Aviv yönetimi pazar gününden itibaren koronavirüse karşı aşı kampanyası başlatmak için çalışmalar yürütüyor. Aşı kampanyası kapsamında ilk aşıyı Başbakan Binyamin Netanyahu’nun olması planlanıyor.

İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein çarşamba günü yaptığı açıklamada, aşı olanlara karantina koşullarına tabi olmama, halka açık etkinliklere katılma ve restoranlara gitme gibi belirli faydalar sağlayan “yeşil pasaportun” verileceğini söyledi.

İsrailli epidemiyoloji profesörü Nadav Davidovich dün, yeşil pasaportu vatandaşları aşı olmaya teşvik eden “mükemmel bir fikir” olarak nitelendirdi. Davidovich gazetecilerle yaptığı röportajda “Bunun yanı sıra yasal ve etik konuların açıklanması ve her türlü gizlilik ihlalinin ortadan kaldırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Davidovich yeşil pasaportun akıllı telefonlarda uygulama olarak kullanılabileceğini belirttiği açıklamasında “Örneğin tiyatroya gitmek isterseniz aşı olduğunuzu veya hastalığı atlatmanızın ardından antikora sahip olduğunuzu ispatlayabilirsiniz” dedi.

İsrail, hükümetin salgının erken dönemlerinde sert önlemler uygulamasının ardından ilkbaharda salgını kontrol altına almakta nispeten başarılı olmuştu. Ancak tedbirlerin hafifletilmesinde acele edilmesi ile vaka seviyeleri önemli bir şekilde yükseldi ve hükümet eylül ayı ortasında ikinci bir karantina uyguladı. Ekim ayı ortalarından itibaren ikinci karantina önlemleri aşamalı olarak kaldırılmaya başlandı.

Filistin Sağlık Bakanı May el-Kile dün, son 24 saatte 2 bin 159 yeni vakanın kaydedildiğini ve virüs sebebiyle 30 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Şarkul Avsat