Fotoğraf: Şarku’l Avsat

Guterres: Koronavirüs aşıları küresel kamu malı olmalı… Aşı halka aittir

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların dünya çapında adil bir şekilde dağıtılması çağrısında bulundu.

Guterres, bugün Alman Parlamentosu’na hitaben yaptığı konuşmada, “Artık aşıları küresel bir kamu malı olarak görmek önemlidir. Her yerde, herkes için ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olmalıdır. Aşı halka aittir” dedi.

BM Genel Sekreteri, Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e övgüde bulunarak, “Kendilerine buradan saygılarımı sunuyorum. Aşının geliştirilmesine büyük katkılarından dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bütün Almanlar, ikisinin performansıyla gurur duymalıdır” dedi.

Guterres ayrıca, aşı, teşhis ve tedavilerin geliştirilmesi ile eşit bir şekilde dağıtılmasına olan bağlılığından dolayı Alman hükümetine de teşekkür etti.

BM Genel Sekreteri, koronavirüs hakkında bilim destekli bilgilerin yayılması ve dezenformasyona karşı konulmasının önemine de değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Aynı zamanda dezenformasyon virüsü ile de mücadele etmeliyiz. Bilimi görmezden gelen popülist yaklaşımların halkı nasıl yanılttığını gördük. Yanlış haberler ve çılgın komplolar birleştiğinde işler daha kötü hale geldi.”

Guterres, BM’nin bilim ve gerçeklere dayanarak aşı güveni inşa etmeye çalıştığını da vurguladı.

Şarku’l Avsat