ABD, Rusya’daki 2 konsolosluğunu kapatmaya hazırlanıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik gerekçeleriyle Rusya’daki Vladivostok konsolosluğunu kapatma ve Yekaterinburg konsolosluğundaki çalışmaları geçici olarak durdurma kararı alındığını açıkladı. Söz konusu iki konsoloslukta Kovid-19 salgını nedeniyle çalışmalar azaltılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki bir temsilci konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Moskova Büyükelçisi John Sullivan ile istişare ederek Vladivostok’taki konsolosluğu kapatma ve Yekaterinburg konsolosluğundaki operasyonları askıya alma kararı aldı” dedi.

Bahse konu açıklamada bu kararın “Rusya’daki Amerikan diplomatik misyonunun güvenli çalışmasını sağlamaya yönelik sürekli çabalar” çerçevesinde alındığı belirtilirken kararın nedenleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi. Öte yandan bu karar ABD’deki Rus konsolosluklarının çalışmalarını etkilemedi.

ABD’nin Rusya’daki Vladivostok ve Yekaterinburg konsolosluklarının kapatılacağına dair, geçen hafta, Rus medyasında yer alan iddialar üzerine açıklama yapan ABD’nin Moskova Büyükelçiliği, geçtiğimiz Mart ayında ortaya çıkan koronavirüs salgını sebebiyle Vladivostok konsolosluğundaki çalışmaların askıya alındığını ve Yekaterinburg’daki çalışmaların azaltıldığını belirtmişti.

Rusya-ABD ilişkileri, Suriye ve Ukrayna’daki çatışmalardan kaynaklanan çeşitli sorunlar nedeniyle gergin durumda. Bir diğer gerilim sebebi ise Washington’un Rusya’yı ABD iç siyasetine müdahale etmekle suçlaması. Moskova ise bu suçlamayı reddediyor.

ABD’de geçtiğimiz günlerde hükümet kurumlarını hedef alan büyük çaplı bir siber saldırı düzenlendi.

Rusya için çalıştığı iddia edilen hackerlar, ABD’deki söz konusu siber saldırıları düzenlemekle suçlanıyor. Pompeo Cuma günü yaptığı açıklamada, “Rusların bu işte parmağı olduğunu açıkça söyleyebiliriz“ dedi.

Amerikan Siber ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), siber saldırının yarattığı hasarı en aza indirmek için çalışmalarını sıkılaştırdı. Kremlin ise bahse konu saldırıda Rus parmağı olduğuna dair iddiaları reddediyor.

Şarku’l Avsat