Suriye’nin kuzeydoğusundaki Ayn İsa yakınlarında devriye gezen Rus askeri polisler.

Ankara ile Washington’un desteklediği gruplar Rakka yakınlarında çatıştı: Moskova sessizliğini koruyor

Suriye’deki Türk güçlerinin Rakka’nın kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Ayn İsa kasabasına kapsamlı bir operasyon düzenleyeceği yönünde iddiaların dolaştığı ve Rusya’nın bu ihtimal karşısındaki pozisyonunun halen belirsizliğini koruduğu bir zamanda Ayn İsa dün de çatışmalara sahne oldu.

Suriye Milli Ordusu (SMO) gruplarının Türk güçlerinin bölge üzerinde uçuş gerçekleştiren silahlı insansız hava araçlarının da desteğini alarak SDG mevzilerine operasyon düzenlemesinin ardından Ayn İsa’nın doğusundaki Cehbel ve Meşirfe köylerinde perşembe gecesi ve cuma sabahı iki taraf arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi.

Suriye insan Hakları Gözlemevi (SOHR) bir mayının patlaması ve SDG güçleriyle yaşanan çatışma nedeniyle SMO mensubu 10 unsurun öldüğünü aktardı. İki taraf arasındaki çatışmalar dün de devam etti. SMO’ya bağlı Ahrar’uş Şarkiyye grubu önceki gece geç saatlerde yayınladığı videoda, Cehbel ve Meşirfe köylerinde kontrolü ele geçirdiğini duyurdu.

Gözlemevi’ne konuşan kaynaklar, Rus askerlerin Ayn İsa’dan çekildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek bölgede bulunan Rus askeri üssünün önünde toplanan bölge sakinlerinin gerginliğin artmasını ve Rusya’nın bunun karşısında sessiz kalmasını protesto etmek için gösteri düzenlediğini aktardı.

Rusya geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye, SDG’nin Ayn İsa’dan çekilmesini, kasabanın rejime teslim edilmesini ve bununla birlikte Özerk Yönetim’e ait kurumların kasabadaki varlığını sürdürmesini öngören bir teklif sunmuştu. Ancak Türkiye bu teklife yanıt vermedi. Türkiye destekli SMO grupları ile SDG güçleri arasında askeri gerginliğin artması ve Ayn İsa’ya yönelik operasyonlar bu teklifin uygulanamayacağına işaret ediyor.

Ayn İsa stratejik bir konuma sahip. Zira kasaba, bir tarafta Rakka, diğer tarafta Barış Pınarı Harekatı bölgelerinde yer alan Tel Abyad ve Haseke’nin kırsalı, öbür tarafta da Ayn el-Arab (Kobani) ve Menbiç’e giden yolun kavşağında bulunuyor. SMO’nun Ayn İsa’da kontrolü ele geçirmesi halinde Tel Abyad ve Rakka’nın kuzeyindeki sınır bölgeleri, SDG’nin kontrolündeki geri kalan bölgelerden tamamen ayrılmış olacak.

SDG dün, Ayn İsa’ya sadece iki kilometre uzaklıkta bulunan ve SMO’nun kontrol altına almaya çalıştığı Cehbel ve Meşirfe köylerinde yaşanan şiddetli çatışmalarla eşzamanlı olarak kasabadaki mevzilerine takviyelerini sürdürdü. Söz konusu iki köydeki şiddetli çatışmalar, Türk güçlerinin ve SMO’nun tank, obüs, asker taşıma araçları ve ağır makineli tüfeklerle donatılmış 4×4 araçlarını, Halep ve Haseke’yi Ayn İsa’nın doğusuna bağlayan M4 karayolu karşısındaki El-Halidiye ve El-Huşan köylerine bakan Rummane, Selum ve Ebu Harza köylerine sevk etmesinin ardından geldi.

SMO grupları, Tel Tamir ve Rasulayn bölgelerindeki SDG ile temas hatlarında yoğun hamlelerine devam ediyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), SDG’nin en büyük paydaşı olan YPG mensubu 2 unsuru, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı bölgesine saldırı düzenleme girişiminde bulundukları sırada etkisiz hale getirdiklerini duyurdu. Bakanlık, Türk Komando güçlerinin başarılı müdahalesinin ardından 2 YPG’linin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

SDG’ye bağlı Tel Abyad Askeri Meclisi Başkanı Riyad el-Halef duruma ilişkin şunları söyledi:

“Suriyeli gruplar (SMO) dün Türk güçlerinin desteğiyle Ayn İsa’nın çevresindeki silolara operasyon düzenledi. Burası bir Rus askeri üssü ve aynı zamanda yakınlarında Suriye hükümet güçlerine ait bir nokta da bulunuyor. Gruplar, noktanın çevresine kasıtlı olarak füze fırlattılar. O noktada Rus askerleri ve rejim güçlerinin olduğu biliniyor.”

Ayn İsa kasım ayının sonlarından bu yana operasyonlara sahne oluyor. SMO bu ayın başında Şirkerak köyünü, içindeki siloları ve M4’e yakın bölgeleri ele geçirdi. Aynı şekilde bölge sakinleri de bulundukları yerlerden ayrıldı. Ayn İsa kasabasına bağlı Muallak ve Sayda köyleri, Ayn İsa Kampı ve kasaba çevresi topçu mermileriyle hedef alındı.

El-Halef, Rus tarafı ile yaptıkları görüşmede, Rusların kendilerine Türk operasyonlarının ciddi olduğunu, SDG’nin kasabanın güneyinde 5 kilometre derinlikte geri çekilmesi ve askeri mevziler ile noktaların Suriye ordusuna teslim edilmesi gerektiğini söylediklerini belirtti. El-Halef sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ruslar bize, Türk tarafı ile yaptıkları anlaşmanın 32 kilometre derinliğe kadar çekilmeyi içerdiğini bildirdiler. Ayn İsa buna çok uzak kalıyor. Bölgeden çekilmemiz halinde Suriyeli gruplar ve Türk ordusu bu bölgelerde hakim konumda olacak.”

Rus ordusu ve hükümet güçleri ile SDG Komutanlığı’nın yaptığı anlaşmaya göre Suriye ordusu ile SDG arasındaki temas hatlarında, Ayn İsa çevresinde Rusya’nın gözetiminde ortak 3 gözlem noktası ve askeri mevzilerin inşa edildi. Birinci gözlem noktası kasabanın doğusunda tahıl silolarının karşısında, ikinci gözlem noktası M4 karayolu üzerinde, üçüncüsü de kasabanın batı tarafında eski Ayn İsa Kampı’nın çevresinde kuruldu.

Ayn İsa, Özerk Yönetimi’nin Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgelerini nehrin batısındaki bölgelerle birleştiren atardamar konumunda. Kasaba aynı zamanda Suriye’nin kuzeydoğusundaki Halep, Haseke, ve Rakka’yı birbirine bağlayan M4 karayolu üzerinde uzanıyor. Ayrıca Halep kırsalının doğusundaki Menbiç ve Ayn el-Arab (Kobani) kentlerini ve İdlib kırsalındaki El-Arime kasabası ile Tabka, Rakka ve Deyrizor kentlerini birbirine bağlayan ana ve tali yolların da üzerinde yer alıyor.

Şarku’l Avsat